28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଆମେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ଶେଷ ଭାଗରେ ଅଛୁ: ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ |

Must read

ଆମେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର “ଶେଷ ଖେଳ” ରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ରାଜନୀତିକୁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଟିକା ପଛରେ ଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ବିଶ୍ଵାସ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିକଟ ତଥା ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟିକା ଦିଆଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ। ରବିବାର ଦିନ ଧରାମଶିଲା ନାରାୟଣ ହସ୍ପିଟାଲର ସହଯୋଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଡିଏମ୍ଏ) ର ୬୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ କନଫରେନ୍ସ (ମେଡିକନ୍ ୨୦୨୧) ରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଭର୍ଦ୍ଦନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ଶଟ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ପ୍ରତିଦିନ ୧୫ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | “ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଆମ ପାଖରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଯୋଗାଣ ରହିଛି ଯାହା ପ୍ରମାଣିତ ଇମ୍ୟୁନୋଜେନିଟି ଏବଂ ଫଳପ୍ରଦତା ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫଳାଫଳକୁ ଆଧାର କରି ଏହି ମେଡ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ଟିକା ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରତିକୂଳ ଘଟଣା ଦେଖାଇଛି। ଦୁନିଆରେ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପୋଲିଓମିଏଲାଇଟିସ୍ ରୋଗରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନିଜ ଦେଶରୁ ଏହି ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। “ସେହିଭଳି, ଯଦି ବିଶ୍ଵର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇ ରହନ୍ତି ତେବେ ଭାରତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ସେଥିପାଇଁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଜାତୀୟତାକୁ ରୋକିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଗରିବ ଏବଂ ଅବ୍ୟବହୃତ ଦେଶଗୁଡିକ ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନିରାପତ୍ତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ଟୀକାକରଣର ଉଚିତ ତଥା ସମାନ ବଣ୍ଟନ ହେଉଛି ଘଣ୍ଟାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆବଶ୍ୟକତା।” ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ବିଶ୍ଵର ଫାର୍ମାସି ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ୬୨ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ୫.୫୧ କୋଟି କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ଵ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମୋଦୀ ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହଯୋଗରେ ବିଶ୍ଵ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋଭି ଜୀଙ୍କର ଜିଦ୍ ଥିଲା ଯେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକାକୁ କୌଣସି ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ସଂଲଗ୍ନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ମାନବିକ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଟୀକା ଯୋଗାଣ ନଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ବିଲୋପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦେଖି ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ଶେଷ ଖେଳରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ଆମକୁ ୩ ଟି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ: ରାଜନୀତିକୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ। କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍, କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ପଛରେ ଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ କର ଏବଂ ଆମର ନିକଟ ତଥା ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟିକା ଦିଆଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କର। ” ସରକାର ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣରେ ବେସରକାରୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଡାକ୍ତରଖାନା ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଟୀକାକରଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଅନୁରୋଧ ହେଉଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଯେପରି ‘କୋଭିଡ -୧୯ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଇଁ ଜନ ଆଣ୍ଡୋଲାନ’ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ସେମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଜାନ ଆଣ୍ଡୋଲାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ପାଇବା ଉଚିତ। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମେଡିକାଲ ଭ୍ରାତୃଭାବ ତଥା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସେବା ତଥା ଆଦର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ (ଡିଏମଏ) ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛି ବୋଲି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି। କେବଳ ଏହି କୋଠରୀରେ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଉଠିଥିଲେ ଏବଂ କେବଳ ପରିବାର ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସମୟ ବଳିଦାନ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ଏହି ପ୍ରିୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ, ଶାରୀରିକ ଏବଂ ଭାବନାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଭର୍ଦ୍ଦନ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article