28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଅଟୋମେକର୍ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ୫% ରିହାତି ପ୍ରାପ୍ତ କର: ନିତିନ ଗଡକରୀ |

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ଯାନକୁ ଜଙ୍କ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଯାନବାହାନ ସ୍କ୍ରାପିଂ ପଲିସି ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ନୂତନ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କାରଣ ଅଟୋ ନିର୍ମାତାମାନେ ନୂତନ କ୍ରୟ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦେବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି। ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ୟୁନିୟନ ବଜେଟରେ ଘୋଷିତ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଯାନ ସ୍କ୍ରାପିଂ ନୀତି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାନ ପାଇଁ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାନଗୁଡିକ ୧୫ ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ | ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ନିର୍ମାତାମାନେ ନୂତନ କାର କ୍ରୟ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୫ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିବେ | ପୁରୁଣା ସ୍କ୍ରାପ୍ ବଦଳରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସଡକ ପରିବହନ, ରାଜପଥ ଏବଂ ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି। “ନୀତିର ଚାରୋଟି ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନ ଅଛି… ରିହାତି ବ୍ୟତୀତ ପୁରୁଣା ପ୍ରଦୂଷଣକାରୀ ଯାନ ଉପରେ ସବୁଜ ଟିକସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଫିଟନେସ୍ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଏଗୁଡିକ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |

ଏହି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଫିଟନେସ୍ ସେଣ୍ଟରଗୁଡିକ ଦେଶରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ଏବଂ ଆମେ ସେହି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ ବୋଲି ଗାଡକରୀ କହିଛନ୍ତି। ସାର୍ବଜନୀନ ବେସରକାରୀ ଭାଗିଦାରୀ (ପିପିପି) ମୋଡରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥାପିତ ହେବ ଯେତେବେଳେ ସରକାର ବେସରକାରୀ ଭାଗିଦାରୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରାପିଂ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ସହାୟତା କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ନୀତି ଅଟୋମୋବାଇଲ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସାହ ହେବ ଏବଂ ଏହାକୁ ସବୁଠାରୁ ଲାଭଜନକ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ପରିଣତ କରିବ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିପୁଳ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବରେ ଭାରତୀୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ନୀତି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭାରତୀୟ ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ କାରବାରରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୪.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଗାଡକରୀ କହିଛନ୍ତି: “ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ କାରବାର ବର୍ତ୍ତମାନ ୪.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ ଯାହା ଭାରତ ଏକ ଅଟୋମୋବାଇଲ ହବରେ ପରିଣତ ହେବା ସହିତ ବର୍ଷେ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।”

ଏହାର ରପ୍ତାନି ଉପାଦାନ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧.୪୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଷ୍ଟିଲ୍, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍, ରବର, ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସ୍କ୍ରାପ୍ ସାମଗ୍ରୀର ଉପଲବ୍ଧତା ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ପରେ ଏହି ନୀତି ବ୍ୟବହାର ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ପାର୍ଟସ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମୂଲ୍ୟ ୩୦-୪୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁଜ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବ୍ୟତୀତ ଯାନବାହାନର ଉନ୍ନତ ମାଇଲେଜ୍ ସହିତ ଏହି ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ଭାରତର ୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଅଶୋଧିତ ଆମଦାନୀ ବିଲ୍କୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଯାହା ପ୍ରାୟ ୧୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। “ଏହି ନୀତି ଦ୍ଵାରା ଯାନର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଙ୍କ୍ ଯାନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟି ପ୍ରଦୂଷିତ ଯାନ ସ୍କ୍ରାପ୍ ପାଇଁ ଯିବ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଆନୁମାନିକ ୫୧ ଲକ୍ଷ ହାଲୁକା ମୋଟର ଯାନ ହେବ ଯାହାକି ୨୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୩୪ ଲକ୍ଷ ଯାହା ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବ |

ଏହା ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଧ ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିନା ୧୭ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଭାରୀ ମୋଟର ଯାନକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ‘ଅଟମାନୀରଭାରତ’ ଅଭିଯାନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସ୍କ୍ରାପିଂର ସୁବିଧା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରି ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲା ​​ଯେ ଏକ ଚାରି ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସେଡାନରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧.୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଘଟିବ ଏବଂ ଏକ ଭାରୀ ଯାନ ପାଇଁ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆସିବ। ବର୍ଷ “ସ୍କ୍ରାପିଂ ନୀତିର ଗଠନ ଏବଂ ଢାଞ୍ଚା କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ଏବଂ ସବୁଜ ଟ୍ୟାକ୍ସକୁ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାବହୀନ ଢଙ୍ଗରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପୁରାତନ ଯାନ ଉପରେ ସବୁଜ ଟିକସ ଲାଗୁ ହେବ ଯାହା ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ଘଟାଇଥାଏ ବୋଲି ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ସଚିବ ଗିରିଧର ଆରାମାନେ ଗତ ମାସରେ କହିଥିଲେ।

ସଂସଦରେ ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଯୋଜନାର ବିବରଣୀ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପୃଥକ ଭାବରେ ବାଣ୍ଟି ହେବ। ଗାଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୀତି ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନୂତନ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୫୦,୦୦୦ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏହି ଯାନଗୁଡିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯାନ ଅପେକ୍ଷା ୧୦-୧୨ ଗୁଣ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣର କାରଣ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି | ପରିବେଶ ପୂର୍ବରୁ ତଥା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପୁରୁଣା ପ୍ରଦୂଷିତ ଯାନ ଉପରେ ସବୁଜ ଟିକସ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଥିବାବେଳେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହାଇବ୍ରିଡ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଏବଂ ସିଏନଜି, ଇଥାନଲ ଏବଂ ଏଲପିଜି ଭଳି ବିକଳ୍ପ ଇନ୍ଧନରେ ଚାଲୁଥିବା ଯାନକୁ ଛାଡ କରାଯିବ। ସବୁଜ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଗୃହିତ ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ | ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଠ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ପରିବହନ ଯାନଗୁଡିକ ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ନବୀକରଣ ସମୟରେ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସର ୧୦-୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସବୁଜ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯାଇପାରେ, ଯେପରି ସବୁଜ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପରାମର୍ଶ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶିଳ୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୀତି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଫିଲିପ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବ ’

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article