28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ବସନ୍ତ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରେ |

Must read

ଶୀତ ଋତୁରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଉତ୍ସାହଜନକ ଉତ୍ସାହ ଦ୍ୱାରା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସହରଗୁଡିକରେ ବ୍ୟାପକ ବସନ୍ତ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହା ଉପଲବ୍ଧ ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବଜାରକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ପାଣ୍ଡେମିକ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ ମାସ ଧରି ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହିତ ଛୁଟି କଟାନ୍ତୁ | ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରୋତ୍ସାହନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଓଡିଶାର ପୂର୍ବ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ସୋ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। କାଶ୍ମୀର ହାଉସବୋଟ୍ ମାଲିକ ସଂଘ ଙ୍କ ସହ ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର, ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର, ପ୍ରଚାର, ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଡେପୁଟି ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଅଶ୍ୱାନୀ ଗୁପ୍ତା, ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ନିଗମ। ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହମିଦ ୱାଗ୍ନୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହୋଇଥିଲା | ସଚିନ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓଡିଶା, ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଟୁରିଜିମ୍, ଓଡିଶା ସରକାର, ଡ ଆର କେ ପଟ୍ଟନାୟକ, ରଶ୍ମି ସୋନିଆ ତିର୍କି, ମ୍ୟାନେଜର ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁରିଜିମ୍, ବୁବନେଶ୍ୱର ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅନୁଗୁଳ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ଏକ ପ୍ରେସ୍ ମିଟ୍ ବ୍ୟତୀତ, ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଉପସ୍ଥାପନା, ଜେ ଏବଂ କେ ର ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ଅଫ୍-ବିଟ୍ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତଥା ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଐତିହ୍ୟ ଉପରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରୋତ୍ସାହନମୂଳକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ଭାସମାନ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣତା- ଦି ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍ କାଶ୍ମୀରୀ ହାଉସ୍ ବୋଟଗୁଡିକ ଏହି ଅବସରରେ ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର (ପ୍ରଚାର) ଆଇଡେଲ ସଲିମ କହିଛନ୍ତି “ଗତ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ୨୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପରଠାରୁ ଆମେ କିଛି କ୍ଷଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଟକି ନାହୁଁ। ସମସ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଇଭେଣ୍ଟ, ୱେବିନାର୍ସ, ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ, ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ, ଡିଜିଟାଲ୍, ରେଡିଓ ଏବଂ ଏଫଏମ୍ ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଲୋକଙ୍କ ସମେତ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି | ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଚମତ୍କାର ରାଜ୍ୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ନାମୀଦାମୀ ଆତିଥ୍ୟ ସହିତ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ହଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ |

ବାସ୍ତବରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ରେ କୋଲକାତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରକୁ ଯାଇ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥିଲା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ପୁନରୁତ୍ଥାନ ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​| ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଥିବାରୁ ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସମୟରେ ଗୁଲମର୍ଗ, ଶ୍ରୀନଗର, ପହଲଗାମ, ପାଟନିଟପ୍, ସାନାସର, ନାଥା ଟପ୍, ସୋନମର୍ଗ ଏବଂ ଡୁଡପଥ୍ରିରେ ତୁଷାର ଉପଭୋଗ କରୁଥିବାରୁ ପୁନରୁତ୍ଥାନ ପ୍ରୟାସ ଫଳ ଦେଇଛି | ନିକଟରେ ଗୁଲମର୍ଗ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୀତକାଳୀନ ଖେଳର ୨ୟ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶର ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆଥଲେଟ୍ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହାର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଜୁରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଆମର ଏକ ବହୁତ ସଫଳ ଏବଂ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ସୋ ହୋଇଥିଲା | ଆଜି ଆମେ ଓଡ଼ିଶାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅଛୁ। ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଆଜି ନିଜେ ଆମେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଏବଂ ଭୋପାଳରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆମେ ଇନ୍ଦୋର, ଚେନ୍ନାଇ, ରାୟପୁର, ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଚିନ୍, ବାରାଣାସୀ, ନାଗପୁର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରରେ ରହିବୁ | ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବାହାରକୁ ଯିବା, ସନ୍ଦେହ ଦୂର କରିବା, ଆମର ଅନନ୍ୟ, ବିସ୍ତୃତ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଆମର ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା |

“ଏହି ମାସରେ ଆଲମଣ୍ଡ ବ୍ଲୁମ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ, ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ତୁଳସୀ ପର୍ବ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପାଇଁ ଏକ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ହାଉସବୋଟ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ସହିତ ଆମର ଅନେକ ପର୍ବ ଧାଡି ହୋଇ ରହିଛି। ଯେହେତୁ ଆମେ କହୁଛୁ ଆମର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଆଗରୁ ଏସବୁ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛୁ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭ୍ରମଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ, ଆମେ ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ନଗଦ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ସାଧାରଣତ ବାହ୍ୟ ଦେଶ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିବେ | ହାଇ ଏଣ୍ଡ୍ ଏବଂ ବଜେଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଆମେ ଉଭୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆମର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ | ଏକରୁ ଅଧିକ ଉପାୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥିବାବେଳେ ଏହା ଏକ ଘରୋଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବଜାରକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକରୁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗର ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିଛି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପ୍ରିୟଙ୍କ ସହିତ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଅପେକ୍ଷା କେଉଁ ଭଲ ସ୍ଥାନ – ଏକ ଋତୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ |

ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ”ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର, ପର୍ଯ୍ୟଟନ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ କାଶ୍ମୀର ହାଉସବୋଟ ମାଲିକ ସଂଘର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହମିଦ ୱାଗ୍ନୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଡ ସୋ’ର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂଐତିହ୍ୟ ଏବଂ ଆଇକନିକ ହାଉସବୋଟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସୁନ୍ଦର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥାନ ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସାମଗ୍ରୀ ଉପଭୋଗ କରିବା। ଉପତ୍ୟକା ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ହାଉସବୋଟ୍ ହେଉଛି ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ | ଏହି ବର୍ଷ ଆମେ ଆମର ହାଉସବୋଟ୍ ଆବାସ ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଋତୁକାଳୀନ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ ବୋଲି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସର୍ବଦା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବଜାର ଭାବରେ ରହିଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଯାତ୍ରୀ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article