28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଓଡିଶା ରକ୍ତହୀନତାର ୬୧% ମାତା, ୬୩% ରୋଗୀ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା!

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ ବିଶ୍ଵ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ “ନେତୃତ୍ୱରେ ମହିଳାମାନେ: ଏକ କୋବିଡ-୧୯ ଦୁନିଆରେ ସମାନ ଭବିଷ୍ୟତ ହାସଲ କରିବା” ଥିମ୍ ସହିତ ଓଡିଶାର ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ମହିଳା ଗଠନ କରୁଛନ୍ତି। ପରିସଂଖ୍ୟାନ, ଓଡିଶା ପାଇଁ ଏକ ଶକର୍ ଗ୍ରାଫ୍ କରେ | ଜାତୀୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ୍ ଓଡିଶା ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ (୨୦୨୦-୨୧-ର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ) ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ୬୧% ଆଶାକର୍ମୀ ମାଆ ରକ୍ତହୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ୫ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅଧିକ | ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନା (ରୋଗୀ) ମହିଳା ଅଟନ୍ତି | ବଡ ଦୁଖଦାୟକ ଗୃହ-ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ମହିଳା। ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ, ଓଡିଶାରେ ୬୧% ଗର୍ଭବତୀ ମା ରକ୍ତହୀନ ଅଟନ୍ତି। , ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରେ |

ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଆଣ୍ଟି-ନାଟାଲ୍ କ୍ଲିନିକରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ୧.୨୨୯ ଲକ୍ଷ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧.୨୨୯ ଲକ୍ଷ ରକ୍ତହୀନତା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଖବର ହେଉଛି ଆଶାୟୀ ମାଆମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ରକ୍ତହୀନତାରେ ପୀଡିତ ମାତ୍ର ୨୫୩୧ ରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ। ଆନୁପାତିକ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ ଓଡିଶାରେ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ରକ୍ତହୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ରକ୍ତହୀନତା ଅନୁପାତ ପ୍ରାୟ ୧.୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ଓଡିଶାରେ ମୋଟ ୭.୦୬ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୪.୪୫ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ମହିଳା ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ବଡ ପରିସଂଖ୍ୟାନ: ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ, ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରାୟ ୬,୩୫୫ ଥିଲା। ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୪୨କିମ୍ବା ୪୦% ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ଯାହାକି ୨,୨୦୫ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଥିଲା – ଯାହା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁର ମାତ୍ର ୩୪.୭% ଅଟେ। “

ଯଦିଓ ମହିଳାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଘଟଣା ଜନ୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲା ସହିତ ଜଡିତ, ତଥାପି ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ମହିଳା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଆଜମା, ଯକ୍ଷ୍ମା ଏବଂ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ବ୍ୟାଧି ଇତ୍ୟାଦିରେ ମଧ୍ୟ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ରୋଗ ହେବାର କାରଣ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସାମାଜିକ ଲିଙ୍ଗଗତ ଭେଦଭାବ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୋଲି ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡିଶାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ରକ୍ତହୀନତା ଅନୁପାତରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବ (ଭିଟାମିନ୍ ବି ୧୨) ଏବଂ ଫୋଲେଟ୍ (ଭିଟ୍ ବି ୯) ଅଭାବ) ହେତୁ ଓଡିଶାର ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଆଶାକର୍ମୀ ମା’ମାନଙ୍କରେ ରକ୍ତହୀନତା, ୧୨ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ସ୍ପାଇକ୍ ଅଧିକ | ଯେତେବେଳେ ତୀବ୍ର ରକ୍ତହୀନତା ମାମଲା କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୯ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଗର୍ଭବତୀ ମା’ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। , ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ |

ଓଡିଶାରେ ରକ୍ତହୀନ କାହାଣୀ ଏକ ନୂଆ ଧାରା ନୁହେଁ। ଏପରିକି, ଇଣ୍ଡିଆ ହେଲଥ୍ ଅଫ୍ ଦି ନେସନ୍ସ ଷ୍ଟେଟ୍ସ ରିପୋର୍ଟ -୨୦୧୭ ରେ ଲୁହା-ଅଭାବ ହେତୁ ରକ୍ତହୀନତା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଓଡିଶାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମତା ସହ ବଞ୍ଚିଥିଲା। ଏହା ଏକ ରକ୍ତ ବ୍ୟାଧି ଯେଉଁଠାରେ ସୁସ୍ଥ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା (ଆରବିସି) କିମ୍ବା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାରେ ଥିବା ଲୌହଧାରଣକାରୀ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ଶରୀରରେ ଟିସୁକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ବିତରଣ କରିଥାଏ, ୧୧ ଗ୍ରାମ / ଡେସିଲିଟ୍ରେ ତଳେ ପଡେ | ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ରକ୍ତହୀନତାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପରିମାଣ ରୁ କମ୍ ଅଟେ | ଏହି ଅଭାବ ହେଉଛି ସ୍ୱଳ୍ପ ଓଜନ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ, ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ, ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଏବଂ ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପଛରେ ଏହା ହେଉଛି କାରଣ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଏବଂ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଓଡିଶାର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିଛି। ଦେଶର ନିମ୍ନ-ପାଞ୍ଚରେ ରାଜ୍ୟ ଏବେ ବି ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article