28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଓଡିଶାରେ ଲକଡାଉନ୍ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ: ସରକାର

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କୋବିଡ-୧୯ ପୁନ ଉଦ୍ଧାର ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାର ଦିନ ଓଡିଶା ସରକାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ ନକରନ୍ତି ଏବଂ ନିୟମ ପାଳନ ନକରନ୍ତି ତେବେ ପୁନର୍ବାର ତାଲା ପକାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ମେଡିକାଲ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ (ଡିଏମଇଟି) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ସି.ବି.କେ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରୁ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଖବର ରହିଛି। “ଯେହେତୁ କୌଣସି ଭ୍ରମଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ, ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଏହିପରି ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ନେଇପାରନ୍ତି।

ଯଦି ଲୋକମାନେ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଳନ ନକରନ୍ତି ତେବେ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବଢିପାରେ | ଯଦି ମାମଲା ବଢେ, ତେବେ କୋଭିଡ ଗାଇଡଲାଇନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ତାଲା ପକାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ମହାନ୍ତି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ନୂଆ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ଖୁରଡା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର କଲେକ୍ଟରମାନେ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସଠିକ୍ ମାସ୍କିଂ, ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପରି |

ଖୁରଡା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର (ବିପିଆଇଏ) କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଦେଶ ତଥା ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ୟାବ ରଖିବାକୁ କହିଛି, ଗଞ୍ଜାମ କୋଭିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଏସପି ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର ବିଜୟ କୁଲାଙ୍ଗେ ବ୍ଲକ ସ୍ତରର ଅଧିକାରୀ ତଥା ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ବଜାର, ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମେତ କାଉଡ଼ିଆ ସ୍ଥାନରେ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ଏବଂ ରେ ଚେକିଂ ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ କୋଭିଡ ଟିକା ଦେଇଛନ୍ତି। ୯.୩୧ ଲକ୍ଷ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ ୨.୫୩ ଲକ୍ଷ କୋଭାକ୍ସିନ ସମେତ ରାଜ୍ୟ ୧୧,୮୪,୩୫୦ ଡୋଜ ପାଇଥିବାବେଳେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୩.୮୫ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୧.୪୭ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article