28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

୧୬୮ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରେ ‘ହୋଲଡିଂ ସେଣ୍ଟର’କୁ ଚାଲିଗଲେ |

Must read

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: କାଥୁଆର ହିରାନଗର ଉପ-ଜେଲରେ ବିଦେଶୀ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା “ହୋଲଡିଂ ସେଣ୍ଟର” ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରଶାସନ ଶନିବାର ଦିନ ଜାମ୍ମୁରୁ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ସମେତ ୧୬୮ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଘେରି ରହି ସେଠାରେ ରଖିଥିଲା। ୨୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଧାରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ହୋଲଡିଂ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗୃହ ବିଭାଗର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଦ୍ଵାରା ବିଦେଶୀ ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୩ (୨) ଇ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରବାସୀମାନେ ପାସପୋର୍ଟ ଆକ୍ଟର ଧାରା ()) ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ବୈଧ ପାସପୋର୍ଟ ଧରିନଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ହୋଲଡିଂ ସେଣ୍ଟରକୁ ପଠାଇବା ପରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁଯାୟୀ ଜାତୀୟତା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆଧାରରେ ଦେଶାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜାମ୍ମୁରୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବସ୍‌ରେ ଥିବା ସବ୍‌ ଜେଲ୍ |

ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ “ବେଆଇନ ରହିବା” ପାଇଁ ସବ୍-ଜେଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ କଏଦୀ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଜେଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସମସ୍ତ ଶରଣାର୍ଥୀ ବ valid ଧ ଦଲିଲ ବିନା ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରେ ରହୁଥିଲେ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article