28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ଚାଷ ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଛି

Must read

ପଞ୍ଜାବ: ବିଧାନସଭା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରି କୃଷକ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଚାଷ ଆଇନକୁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଏବଂ ଏମଏସପି ଭିତ୍ତିକ ସରକାରୀ ଖାଦ୍ୟ କ୍ରୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାରି ରଖିବାକୁ କହିଛି। ସେ ବିଧାନସଭାରେ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ଉପରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଦେଶରୁ ୧୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ ଯାହା ବିଧାନସଭା ପଛରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରକୃତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କୌଣସିପରିସ୍ଥିତିରେ କୃଷକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। । “ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନିୟମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାଣ୍ଡିରୁ କିଏ ଲାଭବାନ? କର୍ପୋରେଟରମାନଙ୍କ ସହ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ସହ ଜଡିତକୌଣସି ବିବାଦ ପାଇଁ କୃଷକମାନେ ସିଭିଲ କୋର୍ଟ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କଲେ କିଏ ଲାଭବାନ ହେବ? ” ଦେଶକୁ ତାଙ୍କର ୧୦ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିବା ସିଏମ୍ଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ।

ଏକ ସମାଧାନର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମସ୍ତ ମାମଲା ଏବଂ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ପରେ ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସଂକଳ୍ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ “ଅବହେଳିତ ତଥା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ମନୋଭାବ” ବିରୋଧରେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯାହା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଶାନ୍ତି ଓ ଦୁଖ ବଢାଇଛି। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଠିକଣାକୁ ଜବାବ ଦେଇ ବିରୋଧୀ କୃଷକଙ୍କୁ ନାଗରିକ ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହିଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ ୍ଜାବର କୃଷକ ଓ କୃଷକମାନେ “ଦେଶଭକ୍ତି ଏବଂ ଜାତୀୟତାବାଦୀ, ଯେଉଁମାନେ ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତର ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି” ବୋଲି ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ହରିୟାଣା କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେପି ଡାଲାଲଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାରି ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଘରେ ମଧ୍ୟ ମରିଥାନ୍ତେ। ଅମରିନ୍ଦର ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ 11 ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ସତ୍ତ୍ the େ ସାରା ଦେଶରେ ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ କ positive ଣସି ସକରାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହିଁ। ତାଙ୍କର “ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଆଚରଣ” ପାଇଁ ସେ ଡାଲାଲଙ୍କ ବିନା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article