28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ରିକ୍ସା-ପଲର୍, ଲେଖକ ପରେ, ବାଇପାରୀ ନୂତନ ଭୂମିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

Must read

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତାଙ୍କର ୨୦ ଦଶକର ଶେଷ ଭାଗରେ, ନକ୍ସଲ ରାଜନୀତିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଯାହା ଏକଦା ସମାନତାର ପ୍ରତିଜ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ମନୋରଂଜନ ବାଇପାରୀ ପୁଣିଥରେ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ କେବଳ ଏକ ରିକ୍ସା ପଲରର କାମ ପାଇଥିଲେ | “ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ, ମୁଁ ମୋର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନୁସରଣ କରିବି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ପଠାଇବି, ଯେତେବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଖାଲ ଉପରେ କିମ୍ବା ଆଗାମୀ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବି | ଆପଣ କହିପାରିବେ, ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନୁସରଣ କଲି କିନ୍ତୁ ମୋର ଅନ୍ତ କରଣ ସହିତ ଏହାକୁ ତାପମାତ୍ରା କଲି | ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଏଥର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଛି ବୋଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହୁଗଲି ଜିଲ୍ଲାର ବାଲାଗଡ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ଦଲିତ ଲେଖକ କୁହନ୍ତି। ଅନୁରୂପ ଭାବେ, ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦଲିତ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ୭୦ ବର୍ଷିୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଚାର ପୋଷ୍ଟରରେ “ରିକ୍ସା ଏବର ବିହନ ଶୈବ (ଏହି ରିକ୍ସା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭା ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଛି) ସ୍ଲୋଗାନ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଦଳିତ ସାହିତ୍ୟରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସ୍ଵର ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିବା ସେ ରାଜନୀତିରେ ଅପରିଚିତ ନୁହଁନ୍ତି। ୧୯୫୩ମସିହାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଶରଣାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଯାଇ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆସିଥିଲେ, ତାଙ୍କର କଠିନ ଜୀବନ ତାଙ୍କୁ ଚା ’ଦୋକାନ ଏବଂ ଡକ୍କାର୍ଡରେ କାମ କରୁଥିବାର ଦେଖିଛି, ଏକ ଡୋମ (ଏକ ଶ୍ମଶାନ-ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କେୟାରଟେକର); ଷାଠିଏ ଦଶକର ଶେଷ ଭାଗରେ ଯେତେବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନକ୍ସଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜଳି ଉଠିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହା ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ଅନୁଭବ କଲେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ନେତାଙ୍କ ଅସଫଳତାକୁ ଅନୁଭବ କଲେ। । ସେହି ଦିନଠାରୁ, ଇଟ୍ରିବଟୀ ଚାନ୍ଦଲ ଜିବନ୍ (୨୦୧୨, ମୋର ଚାନ୍ଦ ଜୀବନକୁ ପଚରାଉଚରା: ଏକ ଦଲିତଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ, ସିପ୍ରା ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଦ୍ଵ।ରାଇଂରାଜୀରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ସେଜ୍ ଦ୍ଵ।ରା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା), ବାଟାଶେ ବାରୁଦ ଗୋଣ୍ଡୋ (୨୦୧୩, ସେଠାରେ ବନ୍ଧୁକ) ବାୟୁରେ, ଅରୁଣାଭା ସିହ୍ନାଙ୍କ ଦ୍ଵ।ରାଇଂରାଜୀରେ ଅନୁବାଦିତ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ଇକା ଦ୍ଵ।ରା ପ୍ରକାଶିତ) କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ସମ୍ପୃକ୍ତିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛି,

ତାଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଗଳ୍ପରେ ତାଙ୍କ ପରି ଜାତିର ବାହାଘରର ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା କାହିଁକି? ବାନାର୍ଜୀ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିନଥିଲେ। “ମୁଁ ମୋ ଭଳି ନମସୁଦ୍ରା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ମାତୁଆସ୍ ଏକ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ] ପାଇଁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖିଛି। ଯେତେବେଳେ ସେ ମୋତେ କହିଥିଲେ, ‘ଡାଏଟ୍ଟୋ ନାଇଟ୍ ହୋବ୍ (ତୁମକୁ ଦାୟିତ୍ ନେବାକୁ ପଡିବ)’, ମୋର ନା କହିବାର କୌଣସିକାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ଲେଖକ କୁହନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଘୋଷଣା ହେବା ଦିନଠାରୁ କୋଲକାତା ଉପକଣ୍ଠ ମୁକୁନ୍ଦପୁରରେ ତାଙ୍କ ଘର ଅଛି। ପାର୍ଟିର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନେ ତାଙ୍କ ନୂତନ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଛାଡିଥିଲେ। “ମୁଁ ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ କହିଥିଲି, ଜାତିସଂଘର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଯେଉଁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତି, ସୁଯୋଗର ଅଭାବ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ କେବେବି ବ ish ିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ | ଦିନର ଶେଷରେ, ସାଧାରଣ ଲୋକ ବହୁତ କମ୍ ଚାହାଁନ୍ତି – ସେ ଖଡିଆ, ବସ୍ତ୍ରା, ଶିଖା ଏବଂ ଶ୍ୟାମାନ (ଖାଦ୍ୟ, ପୋଷାକ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସମ୍ମାନ) ଚାହାଁନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ବାଲାଗଡର ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଏ, ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା କହିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରେ – ମୁଁ ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଭେଦଭାବ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱର ହେବି; ସେ କୁହନ୍ତି, ମୁଁ ପୁନର୍ବାର ଏକ ରିକ୍ସା-ପଲର୍ ହେବି, ସେମାନଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବି କିନ୍ତୁ ମୋର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଅନ୍ତ u କରଣ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱଭାବିକ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article