28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପୁନର୍ବାର କୋଭିଡ୍ ମାମଲା: ଓଡିଶା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପଥରେ ଯାଇପାରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ସଂକ୍ରମଣରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହ୍ରାସ ସହିତ ରାଜ୍ୟ ହୁଏତ କିଛି ସମୟ ପାଇଥାଇ ପାରେ କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -୧୯ ମାନଦଣ୍ଡର ଖରାପ ଅନୁପାଳନ ଏବଂ ସ୍ଵଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପୁନ ଉଦ୍ଧାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଅନେକ ଭାଗରେ | ଗୁଜୁରାଟ ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ସୁରଟ, ଭଦୋଦରା ଏବଂ ରାଜକୋଟରେ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁକୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବାବେଳେ ମୁମ୍ବାଇର ଲୋକଙ୍କୁ ଯଦି ନିୟମ ପାଳନ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆଉ ଏକ ଲକ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଅଞ୍ଚଳରେ କେରଳର ସଂକ୍ରମଣ ମରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି। ତଥାପି, ଘରକୁ ଫେରି ଲୋକମାନେ ସମସ୍ତ ସତର୍କତାକୁ ପବନରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେପରି ମହାମାରୀ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ହେଉ କିମ୍ବା ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜାର ହେଉ, ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧି କିମ୍ବା ନିରାପଦ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି | ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଫେବୃଆରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବ୍ୟତୀତ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନରେ ଫେସ୍ ମାସ୍କର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ଫେସ୍ କଭର / ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାରକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦୋକାନ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଥାଏ | ଯେକୌଣସି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯିବ ଯାହାକି ପରିସର ବନ୍ଦ / ସିଲ୍ କରିବା ସହିତ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇପାରେ |

କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଆଦର୍ଶକୁ ଦୁଇଟି ହୁଟ୍ ଦେଉଛନ୍ତି | ସ୍ଵ।ସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏକ ଆଲାର୍ମ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଉଲ୍ଲଂଘନ କାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା କାନ୍ଧ ଜାରି ରଖନ୍ତି ତେବେ ଜିନିଷଗୁଡିକ ହାତରୁ ଚାଲିଯାଇପାରେ। ଆଇସିଏମଆରର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜିଷ୍ଟ ଡ ତ୍ରିଭୂବାନ୍ ମୋହନ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ରୋଗର ଭୟ ଏବଂ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେତୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରୁଥିଲେ। ଯେହେତୁ ରୋଗର ହ୍ରାସ ପରେ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ କମିଗଲା, ନିୟମ ପାଳନ ନକରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ଵ,।ରା ଖରାପ କିମ୍ବା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାୟୀ ନୁହେଁ। ଯଦି ତୁରନ୍ତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଭଳି ମାମଲାରେ ସ୍ପାଇକ୍ ଦେଖିବାକୁ ସମୟ ଆସିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article