28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଏନଜିଓ ଓଡିଶା ବୁଣାକାରଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଛଅ ୟାର୍ଡ ଏବଂ ୩୬୫ ଦିନ ନୋଏଡା ଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ଭାରତର ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ସାରୀ ବୁଣାକାରଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଲାଭ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ନୁହେଁ | ସୁଶ୍ରୀ ସୁନୀତା ବୁଦ୍ଧୀରଜାଙ୍କ ଦ୍ଵରାଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ସାରି ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଅଛି | ଛଅ ୟାର୍ଡ ୩୬୫ ଦିନରେ ଭାରତ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦, ୦୦୦୦ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏହାର ଅନଲାଇନ୍ ଫେସବୁକ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ସାରୀ ବୁଣାକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଭାବରେ, ଛଅ ୟାର୍ଡ ୩୬୫ ଦିନ ଅରୁପା ମିଶନ୍ ରିସର୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ (ଓଡିଶା ଭିତ୍ତିକ ଲାଭ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ନୁହେଁ) ସହିତ ଓଡିଶାର ଖୁରଡା ଜିଲ୍ଲାର ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକର ଓଲାସିଂହ ଗାଁର ବୁଣାକାରମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ | ମିଶନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ, ସିଏସ୍ଆର୍ ଏବଂ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି | ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪, ୨୦୨୧ (୧୧.୩୦ ପୂର୍ବାହ୍ନ) ରେ, ଅରୁପା ମିଶନ୍ ରିସର୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, ଓଲାସିଂହ ତାସର ବୁଣାକାର ସମବାୟ ସମିତି, ରଘୁନାଥପାଲ୍ଲୀ, ଛଅ ୟାର୍ଡ ଏବଂ ୩୬୫ ଦିନ ପାଇଁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ​​|

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଶ୍ରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ଓଲାସିଂହ ତାସର ବୁଣାକାର ସମବାୟ ସମିତିର ସଭାପତି) ଶ୍ରୀ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ପାରିଦା (ଓଲାସିଂହ ପଞ୍ଚାୟତର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧୀ / ସରପଞ୍ଚ) ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅନୁକରଣ କରିଥିଲେ। ପାର୍ଥ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଜମି, ପୁନ ବିସ୍ଥାପନ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ବିଶେଷଜ୍ଞ), ଶ୍ରୀ ଦୀପକାନ ଦାସ (ଏଚଆର ଅପରେସନ୍ସ ହେଡ୍, ମାନବ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ), ଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଦେବତା (ବୁଣାକାର ସମବାୟ ସଚିବ) ଏବଂ ଶ୍ରୀମତୀ ସୋନାଲି ପଟ୍ଟନାୟକ (ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଅରୁପା ମିଶନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍)। ସିକ୍ସ ୟାର୍ଡ ଏବଂ ୩୬୫ ଦିନର ସମର୍ଥନ ଏବଂ ଅରୁପା ମିଶନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ର ସୁବିଧା ସହିତ ବୁଣାକାର (୮୦ ପରିବାର) ପାଇଁ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ନଡ଼ିଆରୁ ରେଶମ ବାହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ରେଶମକୁ ରେଶମ ସୂତାରେ ବାନ୍ଧିଥାନ୍ତି | ) ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଫଳତାର ସହ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅରୁପା ମିଶନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଶ୍ରୀମତୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଶ୍ରୀ ସାମ୍ବାଦିକ), ଭେଟେରାନ୍ ଜି.ପି. କ୍ୟାପଟେନ ବି। ପଟ୍ଟନାୟକ (ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍, ଅରୁପା ମିଶନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍) |

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ବାବୁଲି ଦେବତା (ବୁଣାକାର, ଓଲାସିଂହ) ଏବଂ ଶ୍ରୀ କିରଣ ନାୟକ (ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ, ଅରୁପା ମିଶନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍) ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ରଘୁନାଥପାଲ୍ଲୀ (ଓଲାସିଂହ) ରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ବୁଣାକାର ପରିବାର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପାଟା / ରେଶମ ଶାଢୀ, ସୂତା / ସୂତା ସାର ଏବଂ ତାସର ସାରି ବୁଣା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଗାଁର ବୁଣାକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମାପ୍ତ ହସ୍ତତନ୍ତର ମାର୍କେଟିଂ ଏବଂ ରେଶମ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ନଡ଼ିଆ କିଣିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆହ୍।ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ଐତିହାସିକ ଭାବରେ, ଓଲାସିଂହ ଗାଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହା ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଶ୍ରୀ ରଘୁନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏସ୍। ହରବାଲା ପଟ୍ଟନାୟକ, ଦୁହେଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ କଲେଜ ଏବଂ ବୁଣାକାର କଲୋନୀର ବିକାଶରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ରଘୁନାଥପାଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଓଲାସିଂହ ତାସର ବୁଣାକାର ସମବାୟ ସମିତି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ସେମାନଙ୍କ ପରେ, ସେମାନଙ୍କର ପୁତ୍ର ଯିଏ କି ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଶ୍ରୀ ସାମ୍ବାଦିକ, ଶ୍ରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଶ୍ରୀ ପାର୍ଥ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article