28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଭାରତର ନୂତନ ଡିଜିଟାଲ ନିୟମ ଏକ ଖରାପ ଖବର

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୦୧୪ ରେ, ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଯାହା ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାକୁ ଆଣିବ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଏକ ସ୍ଵପ୍ନ ଅଛି। ସେ କଳ୍ପନା କରିଥିଲେ, ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଯେଉଁଠାରେ ସୂଚନା ପାଇବାରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ।” ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଅନେକ ବାଧା ଉପୁଜିଛି | ଭାରତର ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଗତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧୀର ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ଏବଂ କୋବିଦ-୧୯ ଦ୍ଵ।ରା ଅନଲାଇନରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱରେ ଇଣ୍ଟରନେଟର ପ୍ରବେଶ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ରହିଛି। ଦେଶ ଏହି ସଂଯୋଗରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯେହେତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଫୁଲିବାରେ ଲାଗିଛି, ଡିଜିଟାଲ୍ ସେବା ଶିଳ୍ପ ଦ୍ଵ।ରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ଏକ ବୃହତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତିର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥାଏ, କାରଣ ଅଧିକ ସଂଯୁକ୍ତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ସଶକ୍ତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ, କୌଶଳ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁବିଧା ପାଇଥାଏ | ଏହିପରି, ଦେଶର ଜୀବନଧାରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରବେଶ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ବୈଷୟିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି କେବଳ ସୀମା ନୁହେଁ | ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ଵାଧୀନତାକୁ ବାଧା ଦେବା ଏବଂ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ କ୍ଷମତାର ନିରନ୍ତର ବ୍ୟବହାରରୁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଡିଜିଟାଲ୍ ଅଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଫ୍ରିଡମ୍ ଲ ’ସେଣ୍ଟର ଦ୍ଵାରା ସଂଗୃହିତ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୨ ରେ ତିନିରୁ ୨୦୧୩ ରେ ପାଞ୍ଚକୁ, ୨୦୧୪ ରେ୬ ଟି, ୨୦୧୫ ରେ ୧୪, ୨୦୧୬ ରେ ୩୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। , ୨୦୧୭ ରେ ୭୯, ୨୦୧୮ ରେ ୧୩୪, ୨୦୧୯ ରେ ୧୦୬ ଏବଂ ୨୦୨୦ ରେ ୧୩୨. ୨୦୧୪ଏବଂ ୨୦୧୭ ରେ ମୋଦିଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ, ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ୭୯ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ୨୦୧୬ ଠାରୁ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାରତ ବିଶ୍ଵ ର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଆସୁଛି, ଦୁଇଟି ସରକାରୀ କାରଣ ପାଇଁ – ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଜନ ଅର୍ଡର | ୨୦୧୭ ରେ, ସରକାର ୧୮୮୫ ର ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଆକ୍ଟରେ ସଂଶୋଧନ କରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆଇନ ବର୍ତ୍ତମାନ “ଟେଲିକମ୍ ସେବାକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ” ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ୨୦୧୯ ରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଜଟିଳ କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଆଇନଗତ ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଚାଲିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ସାତଥର ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା।

ବିରୋଧକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ବନ୍ଦ କରି ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ରେ ସେମାନଙ୍କର କାରଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ବିସ୍ତାର ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦକୁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ | ଅର୍ଥାତ୍ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଦମନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଏକ ସରକାର ପାଇଁ ଏହି ବନ୍ଦ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉପକରଣ, ବିଶ୍ଵ ର ଅନ୍ୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଅପେକ୍ଷା ଇଣ୍ଡିଆ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ। ବିଶ୍ଵ୧୦ ର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା , ବେଲା ଋଷ, ମିଆଁମାର ଏବଂ ଆଜେର ବାଇଜାନ ପରି କ୍ଷମତାସୀନ ଶାସନଠାରୁ ଆଗରେ ଭାରତକୁ ନାଗରିକଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୦ ରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ଵ।ରା ଭାରତ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ସବୁଠାରୁ କୁଖ୍ୟାତ ହେଉଛି, ଅଗଷ୍ଟ ୫୨୦୧୯ ରେ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରବେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ। କେତେକ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, କିଛି ମୋବାଇଲ୍ ସେବା ମଧ୍ୟ, ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଏବଂ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନଥିଲା |

କିଛି “ହ୍ୱାଇଟଲିଷ୍ଟ” ୱେବସାଇଟ୍ ସହିତ ସୀମିତ ୨ ଜି ସଂଯୋଗ ଜାନୁଆରୀ ୨୫, ୨୦୨୦ରେ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୫ ସୁଦ୍ଧା ୪ଜି ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ସଂଯୋଗର ଅଭାବ ଅର୍ଥନୀତି, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା, ବିଶେଷ କରି କୋବିଡ-୧୯ ସମୟରେ | ତାଲା ଏପରିକି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପ୍ରବେଶର ସ୍ଵାଧୀନତା ହେଉଛି ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର” ସରକାର ଏହାର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ଲାକଆଉଟ୍ ବିଷୟରେ ଦୁଇଥର ଚିନ୍ତା କରିନାହାଁନ୍ତି – ଯାହା ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯାହାକି ଜୀବିକାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଦେଇଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ | କିନ୍ତୁ ସୂଚନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରୟାସର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କେବଳ ବନ୍ଧକ ନୁହେଁ। ଫ୍ରିଡମ୍ ହାଉସ୍ – ଆମେରିକାର ଭିତ୍ତିକ ଅଣ-ଲାଭ ଯାହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉପରେ ଗବେଷଣା କରେ – ଦୃଢକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ଵାନତା ଗୁରୁତର ଭାବରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ସରକାରୀ ସମାଲୋଚକ ମାନଙ୍କର ଡିଜିଟାଲ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ସହିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦକୁ ସୂଚାଉଛି। ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ଵ।ରା ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହେଉଛି ଏକ ମାମଲା |

ଫେବୃଆରୀ ୨୫ ରେ, ସରକାର ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ କମ୍ପାନୀ ସମେତ ଡିଜିଟାଲ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତା ତଥ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି (ପୂର୍ବ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦ୍ଵିଗୁଣିତ କରନ୍ତୁ); ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବିଷୟବସ୍ତୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡିକ ପାଳନ କରନ୍ତୁ (“ସର୍ବସାଧାରଣ ଆଦେଶ” ପରି ବ୍ୟାପକ ଭିତ୍ତିରେ); ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵରା ଆୟୋଜିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ “ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ” ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ, ଏହିପରି ଯାଞ୍ଚକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିବେ | ପ୍ରକୃତରେ, ଏହା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ “ଯାଞ୍ଚ” କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଵେଚ୍ଛାକୃତ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ (ଯେପରି ଟ୍ୱିଟର ବ୍ଲୁ-ଟିକ୍ ସହିତ କରେ) | ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ଟ୍ୟାବଲ୍ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବିଲ୍ ର ଧାରା ୨୮ (୩) ରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article