28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ରୁ ଓଡିଶା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ୨୦୨୧ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ବିଭାଗକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଏମଏସଏମଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ୨୦୨୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ରୁ ୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଥିବାପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯାହା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ସପ୍ତାହ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି। ଚିଫ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳାର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ କୌଣସି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏମଏସଏମଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟା ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ରାଜ୍ୟ ଭିତରୁ ହେବ। ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରର ବିଭିନ୍ନ ଗୁଡିକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି | ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ୍ ଏହି ବର୍ଷର ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ଅଟେ | ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀର ଆଶାକର୍ମୀ ଅବଦାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏ ବାବଦରେ ଏମଏସଏମଇ ବିଭାଗ ଏବଂ ମିଶନ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ୬୦ ଟି ଷ୍ଟଲ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ୫ ଟି ହ୍ୟାଙ୍ଗର୍ ରହିବ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪ ଟି ହ୍ୟାଙ୍ଗର୍ ଯଥାକ୍ରମେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍, ଫୁଡ୍ ପ୍ରୋସେସିଂ ୟୁନିଟ୍, ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି, ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହେବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରହିବ ଓଡ଼ିଶା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ୨୦୨୧ ରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏକ ଖୋଲା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି | ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ୨୦୧୩ ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ସମଗ୍ର ଦେଶ ତଥା ଇରାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଇତ୍ୟାଦି ବିଦେଶୀ ଦେଶରୁ ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ସେବା, ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ପାରସ୍ପରିକ ଲାଭଦାୟକ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ରେତା ଏବଂ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରୟାସ | ମେସିନ୍, ଉପକରଣ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାର ଲାଇଭ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦେଖିବା, ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ଲଞ୍ଚ କରିବା ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ସେମିନାରରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସୁଯୋଗ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article