28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଫରାସୀ ପ୍ରତିନିଧୀ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭାରତର ଦେଶ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ବ୍ରୁନୋ ବୋସଲେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟ୍ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ସଷ୍ଟେନ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ଵର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଫ୍ରାନ୍ସ ଦୂତାବାସର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ସେବା ବିଭାଗର ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା-ଶକ୍ତି ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ଥୋମାସ୍ ସାଲେଜଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସହରୀ ବ୍ୟାପାର ରେ ର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ | ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବୋସଲେ ଭୁବନେଶ୍ଵର ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ବିଡିଏ), ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ୍ (ବିଏସସିଏଲ୍) ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମସି) ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ସଭାରେ ବିଡିଏର ସଚିବ ହରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅବସ୍ଥାନକୁ ସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ ଦ୍ଵାରା, ଦେବି ପାଦହାରା ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ଜାମୁନା ଟ୍ୟାଙ୍କ ପରିଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା |

ପବ୍ଲିକ ଓପନ୍ ସ୍ପେସ୍ ଥିମ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୁବନେଶ୍ବରର ବି-ଆକ୍ଟିଭ୍ (ଭୁବନେଶ୍ଵର-ସକ୍ରିୟ) ପ୍ରସ୍ତାବ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା | ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦ୍ଵୀତୀୟ ଆପେକ୍ସ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ସିଇଓ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୧୨ ଟି ସହର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ,, ଓଡିଶା ସରକାର ଏବଂ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫, ୨୦୧୯ ରେ ଏକ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତ ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଫରାସୀ ବିକାଶ ଏଜେନ୍ସି , ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ , ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସହରୀ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ଭୁବନେଶ୍ଵରର ମନ୍ଦିର ସହରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ରେ ଜାତୀୟ ଦ୍ଵାରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମର୍ଥିତ | ଯୋଜନାବଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଂଶ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବର ସହରର ପୁରୁଣା ଟାଉନ୍ ଆଞ୍ଚଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ୨,୪୭୦ ଏକର ଜମିରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଖୋଲା ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ଗୁଣବତ୍ତା ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସେବା ବିତରଣ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବି-ଆକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୁଡ଼ିକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ |

ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସ୍ତର ହ୍ରାସର ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରୁଥିବାବେଳେ, ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍, ଜଳ, ପାର୍କ ଏବଂ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଖେଳ ପଡିଆ ସମେତ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପତ୍ତି (ଉପାଦାନ) ପାଇଁ ଖୋଲା ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାରକୁ ସର୍ବାଧିକ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ଆକ୍ଟିଭ୍ ଲିଭିଂ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି | ଏବଂଐତିହ୍ୟ | ଶେଷ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହା ସହରର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରବେଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବ, ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ସୁଯୋଗରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ବଞ୍ଚାଇବ | ତଥ୍ୟର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଏହାର ଗୋପନୀୟତା, ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା, ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ନବସୃଜନ, ସାମାଜିକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିକରଣ, ସ୍ଥିରତା ବୃଦ୍ଧି, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ନାଗରିକଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଏବଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article