28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିନୟ ସାପ୍ରୁ ତାଙ୍କର ସର୍ବଶେଷ ଉଦ୍ୟୋଗ ‘ଲୁଟ୍ ଗେ’ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି |

Must read

ମୂମ୍ବାଇ: କିନ୍ନା ସୋହନା’, ‘କାଲିୟନ୍ କା ଚମାନ’, ‘ଟେରେ ମାଷ୍ଟ ମସ୍ତ ଦୋ ନ ନ୍’, ‘ଭାଷ୍ଟେ’ ଭଳି ହିଟ୍ ପରିବେଷଣ କରିବା ପରେ ଟି-ସିରିଜର ରାଧିକା-ବିନୟ ଯୋଡିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିନୟ ସାପ୍ରୁ ଆମ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେୟାର କରନ୍ତି ଇମ୍ରାନ୍ ହାଶ୍ମିଙ୍କ ଅଭିନୀତ ସର୍ବଶେଷ ରିଲିଜ୍ ‘ଲୁଟ୍ ଗାଏ’ | ରିଲିଜ୍ ହେବା ଦିନଠାରୁ, ‘ଲୁଟ୍ ଗାଏ’ ପ୍ଲେଲିଷ୍ଟରେ ଲୁପ୍ କରିଆସୁଛି | ସେ ଏହା ବିଷୟରେ କହନ୍ତି, “ଟି-ସିରିଜ୍ ଏବଂ ଭୂଷଣ କୁମାରଙ୍କ ସହ ମହାନ ଗୀତରେ କାମ କରିବା ମୋତେ ସବୁବେଳେ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ | ‘ଲୁଟ୍ ଗାଏ’ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ହୃଦୟ ଜିତୁଛି, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ଏବଂ ଏହିପରି ଅଧିକ ସଂଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ। ” ତା’ପରେ ସେ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି, “ଯେହେତୁ ଅଣ-ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗୀତ ଭଲ କାମ କରୁଛି, ଭୂଷଣ କୁମାର ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ତାରକାଙ୍କ ସହ ଏପରି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ଏବଂ ରାଧିକା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଫିଲ୍ମ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଅଣ-ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗୀତରେ କାମ କରି ନ ଥିଲୁ | ତେଣୁ ଆମେ ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ ଭାବରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲୁ | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଗୀତ ଏବଂ ଏକ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଡ଼ କୋପର ପ୍ରକୃତ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲୁ, ଯାହା ପରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ବିଶେଷଜ୍ ହେଲା, ଆମେ ଭାବିଲୁ ଯେ, ଇମ୍ରାନ୍ ହାଶ୍ମି ଏହା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚେହେରା ହେବେ |

ଏହିପରି ଭାବରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବିମାନରେ ଆସିଲୁ। ” ଏହି ଯୋଡି ଆଶା ଭୋସଲେ, ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର, ନୁସରତ ଫତେହ ଅଲି ଖାନ, ଜଗଜିତ୍ ସିଂ ଇତ୍ୟାଦି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଗାୟକଙ୍କ ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଧବନୀ ଭାନୁଶାଲି, ନେହା କକ୍କର ଆଦି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ହିନ୍ଦୀ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଭିଡିଓରେ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ପସନ୍ଦିତ ଭିଡିଓ ହେବା ସହିତ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଟି ଭିଡିଓରେ ୧ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଭ୍ୟୁ ରହିଛି। ବିନୟ ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ ଆମକୁ ୧କୁହନ୍ତି, “ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଡାକରା ଅଛି | ମୁଁ ଏବଂ ରାଧିକା ମା’ଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି, ଏହା ଥିଲା | ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଆମେ ଆମର ନିଜ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ | ଆମେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ | ସେହି ସମୟରେ, ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଭିଡିଓଗୁଡିକର ଅଲଗା କ୍ରେଜ୍ ଥିଲା | ପ୍ରଥମଟି ହେଲା ନୁସରତ ଫତେହ ଅଲି ଖାନ ସାବଙ୍କ ସହ କିନ୍ନା ସୋନା। ତେବେ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ବିରତି ହୋଇ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ | କିଛି ସମୟ ପରେ, ଆମେ ପୁନର୍ବାର ‘ଲେଜା ରେ’, ‘ଭାଷ୍ଟେ’ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ଲୁଟ୍ ଗେ’ ନେଇଗଲୁ | ଜୀବନ ଏକ ବୃତ୍ତ ସମାପ୍ତ କରିଥିବା ପରି ଲାଗୁଛି। ” ମହାମାରୀ ଏହି ଯୋଡ଼ି ପାଇଁ କେବେ ବି ବିଭ୍ରାଟ ଖେଳିଲା ନାହିଁ; ଏବଂ ସେହିପରି ଭାବରେ, ବିନୟ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ତଥାପି, ବିଭିନ୍ନ ପିଢୀର କଳାକାରମାନଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକରି, ଭିନା ତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କଳାକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗୀତ, ଗୀତ, ସଙ୍ଗୀତରେ ବୁଡ଼ ପକାନ୍ତି, ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ |

ତାହା ସବୁ ସମାନ | ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ପୁରାତନ ସଂଗୀତଜ୍ଞମାନେ ଦିନରେ କାମ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ରାତିରେ ନୂତନ ଲଟ୍ କାମ କରନ୍ତି | ଆମେ ଦୁହେଁ ପୁରୁଣା ଘଣ୍ଟା ଅନୁଯାୟୀ ସେଟ୍ ହୋଇଛୁ | ଆମେ ଧବାନୀ ଭାନୁଶାଲିଙ୍କୁ ଚରିତ୍ର ଦେଉଛୁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ସଂଗୀତକାର, ଗାୟକମାନଙ୍କୁ ନିଜେ ଭିଡିଓରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ | ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ଆମେ ସୁନା ଯୁଗରେ ଆଶା ଜୀ ସହିତ କରିଥାଉ | ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଏତେ ଭଲ ବାହାରକୁ ଆସେ | ଏହା ଅଭିନେତା ଏବଂ ସଂଗୀତଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଖୋଦିତ କରେ | ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବଦଳିଛି | ସେଠାରେ ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେଠାରେ ବିଶାଳ ମିଶ୍ରଣ ଷ୍ଟୁଡିଓ ଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁକିଛି ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଅଛି | ଏହା କହିସାରିବା ପରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଫଳ ଗାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗାୟକ, ଉତ୍ସାହ, ଡ୍ରାଇଭ୍ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ | ଅରିଜିତ ସିଂ, ନେହା କକ୍କର, ଦର୍ଶନ ରାଭାଲଙ୍କ ପରି ନୂତନ ଯୁଗର ଗାୟକ ତଥା ସଂଗୀତଜ୍ଞମାନେ ଆଶା ଭୋସଲେ ଜୀ, ଜଗଜିତ୍ ସିଂ ଜୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଗାୟକମାନଙ୍କ ପରି ଉତ୍ସାହୀ ଅଟନ୍ତି। ” ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସଂଗୀତକାର, ଗାୟକ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତକାରଙ୍କ ସହିତ କାମ କରି ବିନୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ନୂତନ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ଵାର ସର୍ବଦା ଖୋଲା ଅଛି | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଭିଡିଓ ଅଲି ଏକ ଗୀତର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ କରୁଥିବା ଏକ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ଉଚିତ୍ | “ଆମ ଦେଶରେ, ସଙ୍ଗୀତ ଅଡିଓ-ଭିଜୁଆଲ୍ ର ସମାନ୍ତରାଳ ରେଖା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ | ଏକ ଭଲ ଗୀତ ପରି ଏକ ପରିପୁର୍ଣ୍ଣ ଭିଜୁଆଲ୍ ଅଭିଜ୍ଞତା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ସଲମାନ ଖାନ ଆମର ପରାମର୍ଶଦାତା ହୋଇସାରିଛନ୍ତି, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ତାଙ୍କ ପରି ଜଣେ ସୁପରଷ୍ଟାରଙ୍କ ସହିତ କାମ କରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ସେ କାହାଣୀ କହିବା ପାଇଁ ଆମର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆରମ୍ଭ ସ୍ତରରେ ସେ ଜଣେ ଯିଏ ଆମକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଧବନୀ ଭାନୁଶାଲି ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁବା ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଗାୟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ତେଣୁ ଆମେ ତାଙ୍କ ସହିତ କଲେଜ ରୋମାନ୍ସ ପ୍ରକାରର କାହାଣୀ କରିବାକୁ କଳ୍ପନା କରିଥିଲୁ | ତେବେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଇମ୍ରାନ ହାଶମୀ ଜଣେ ବହୁତ ବଡ ତାରକା। ଏବଂ ‘ଲୁଟ୍ ଗାଏ’ର କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ଏହାକୁ 90 ର ଥିମ୍ରେ ରଖିଛୁ, ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଚିତ୍ରଣରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଆରୁ ସହିତ ଖାପ ଖାଉଛୁ | ଆପଣ କେଉଁ ସମୟର ଅଟନ୍ତି ନା କାହିଁକି, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ସ୍ଥିରତା ହେଉଛି ପ୍ରମୁଖ | ଯଦିଓ ମୁଁ ଜଣେ ଭେଟେରାନ, ସୁପରଷ୍ଟାର କିମ୍ବା ନବାଗତଙ୍କ ସହ ଏକ ଗୀତ କରେ, ତଥାପି ମୁଁ ସମାନ ପରିଶ୍ରମ କରେ। ” ଏହି ଯୋଡି ଏକ ନୂତନ ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ଯାହା ଟି-ସିରିଜ୍ ସହିତ ଏକ ମ୍ୟୁଜିକାଲ୍ ଫିଲ୍ମ | “ଆମେ କାମ କରୁଥିବା ମ୍ୟୁଜିକାଲ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହେଉଛି ତିନି ଜଣଙ୍କ କାହାଣୀ, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରୁ ଆସିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିଦେଶରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନର ସର୍ତ୍ତାବଳୀକୁ ଆସନ୍ତି ସେତେବେଳେ କଣ ହୁଏ। ” ଶେଷ କରିବାବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, “ମୋର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ରିଲିଜ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିରେ ଅର୍ଜୁନ କପୁର ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ”


- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article