28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଓଡିଶାର ନୂତନ ଇସ୍ପାତ ୟୁନିଟ୍ ଯୋଜନା କରିଛି ।

Must read

ଏକ ଦୀର୍ଘ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଡିସେମ୍ବରରେ ୪୨,୭୮୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଏସର ଷ୍ଟିଲର୯.୬ ନିୟୁତ ଟନ୍ ହାଜିରା ପ୍ଲାଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି। ଏହା ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ଚାପ-ସମ୍ପତ୍ତି ଚୁକ୍ତି ଥିଲା ଏବଂ ଭାରତର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପରେ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିଲା ​​| ୨୦୦୬ ରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ଵାକ୍ଷର କରିବା ପରେ ମିତ୍ତଲ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଲୁହାପଥର ଖଣି ଲିଜ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୨୦୧୩ ରେ ଓଡିଶାରେ ୧୨ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ଯୋଜନା ଛାଡିଥିଲେ। ସର୍ବଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ୨୦୨୦ ରେ କଠିନ ବର୍ଷ ପରେ ଇଉରୋପରେ ଇସ୍ପାତ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଚାଇନାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। “

ମିତ୍ତଲ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଠାରେ ଏହି ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ ଭାଗିଦାରୀ କରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦିତ, ଯାହାକି ପାରାଦୀପରେ ଏମପିପିଏସ୍ ପେଲେଟାଇଜେସନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସମେତ ଓଡିଶାରେ ଏମ୍ / ଏନ୍ଏସ୍ ର ଅନ୍ୟ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବ୍ୟତୀତ ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି କର ଏବଂ କିଓନହାରରେ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ସ୍ଲୁରି ପାଇପଲାଇନ ଯାହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀରେ, ଏମ୍ / ଏନ୍ଏସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ବିଡିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶାରେ ୧୮୦ ମିଲିୟନ୍ ଟନ୍ ଆନୁମାନିକ ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ଏକ ଲୁହାପଥର ଖଣି ଖନନ କରିଥିଲା। ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ହାଜିରାରେ ସମାପ୍ତ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତାକୁ ୧୨-୧୫ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ଯୋଜନା କରିଛି।

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ସତ୍ତ୍ , ହାଜିରା ୟୁନିଟ୍ ଅଧିଗ୍ରହଣ ପରଠାରୁ ୨୦୨୦ ର ପ୍ରଥମ ତିନି ତ୍ରୟମାସରେ ଭାରତର ସାଥୀମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଭାରତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ​​- ଜାନୁଆରୀ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଅବଧିରେ ଏହା ଏବିଟଡା ଭାବରେ ୪୨୩ ନିୟୁତ ଡଲାର ଥିଲା। ହାଜିରା ୟୁନିଟ୍ ନଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୪.୭ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଅଶୋଧିତ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର କ୍ୱାର୍ଟରରେ ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ୧.୮ ମିଟର ଥିଲା। ଭାରତର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥାପିତ କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ୧୪୦ ଅଟେ | ୨୦୩୦-୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶ ୩୦୦ ମିଟର ସ୍ଥାପିତ କ୍ଷମତା ପାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଛି | ଭାରତର ପୁଞ୍ଜି ଇସ୍ପାତ ବ୍ୟବହାର ବିଶ୍ଵ ର ହାରାହାରି ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଅଟେ | ଜାନୁଆରୀରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇସ୍ପାତର ନିଟ୍ ଆମଦାନୀକାରୀ ହୋଇପାରିଥିଲା। ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ କିନ୍ତୁ ୦.୦୬ ରେ ସୀମିତ ଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article