28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଧାରଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ଅଧିକ ଗରମ ହେବ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର:ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ, ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଭାରତର କିଛି ଦିନ ଦିନର ତାପମାତ୍ରା ସ୍ଵାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପୂର୍ବାନୁମାନରେ କହିଛି। “ଆଗାମୀ ଗରମ ପାଣିପାଗ ଋତୁରେ (ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ) ସାଧାରଣ ମୌସୁମୀ ସର୍ବାଧିକ (ଦିନ) ତାପମାତ୍ରା ଉତ୍ତର, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଉପବିଭାଗ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାରତର ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଭାଗରୁ କିଛି ଉପବିଭାଗ ଏବଂ କିଛି ଉପକୂଳ ସବଡିଭିଜନ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଉତ୍ତର ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ ଭାରତର ଏହି ପୂର୍ବାନୁମାନରେ କୁହାଯାଇଛି। ଛତିଶଗଡ, ଓଡିଶା, ଗୁଜୁରାଟ, ଉପକୂଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୋଆ ଏବଂ ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଇଣ୍ଡୋ-ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ପୂର୍ବ ୟୁପି, ପଶ୍ଚିମ ୟୁପି, ଛତିଶଗଡ, ଝାଡଖଣ୍ଡରୁ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇଏମଡି ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମହାପୁତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ୦.୫୧ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ ମାସରେ ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ଓଡିଶା ଉପରେ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାର ୭୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ମର୍କୁର ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ଯଥାକ୍ରମେ ୦.୮୬ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଏବଂ ୦.୬୬ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଠାରୁ ଅଧିକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାଠାରୁ ୦.୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା୬୦.୦% ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର କିଛି ଅଂଶରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଇଏମଡି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସମୀକରଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ମଧ୍ୟମ ଲା ନି ଅବସ୍ଥା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛି ଏବଂ ମଧ୍ୟଭାଗ ଏବଂ ପୂର୍ବ ସମୀକରଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ କମ୍ ରହିଛି। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମଡେଲ ପୂର୍ବାନୁମାନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଗରମ ପାଗ (ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ମେ) ମଧ୍ୟରେ ଲା ନି ସ୍ଥିତି ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଲା ନିନା ପ୍ରଶାନ୍ତ ଜଳର ଥଣ୍ଡା ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଏଲ୍ ନିନୋ ହେଉଛି ଏହାର ଆଣ୍ଟେସିସ୍ | ଏହି ଘଟଣାର ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶର ପାଣିପାଗ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ଆଇଏମଡି ଗତ ମାସରେ କହିଥିଲା ​​ଯେ ଜାନୁଆରୀରେ ଦେଶରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୬୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାସ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଉଷ୍ମ ଥିଲା।

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ବିଶେଷ ଭାବେ ଗରମ ଥିଲା। ମାସ ୧୨୧ ବର୍ଷରେ ସବୁଠାରୁ ଉଷ୍ମ ଥିଲା, ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ୨୨.୩୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍, ୧୯୧୯ ରେ ୨୨.୧୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ଏବଂ ୨୦୨୦ ରେ ୨୧.୯୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ଦ୍ଵୀତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଉଷ୍ମ ମାସ ଭାବରେ | ୧୯୮୨ ପରେ (୧୪.୯୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ) ପରେ ଗତ 38 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଉଷ୍ମ (୧୪.୮୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ) ଥିଲାବେଳେ ୧୯୫୮ ମସିହାରେ ୧୫.୦୬ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ସହିତ ଉଷ୍ମ ଥିଲା। ଏକ ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିଜୟରେ ବ୍ରିଟେନର ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ସାମୁଏଲ୍ ଗୋଜି ଫେବୃଆରୀ ୨୫ ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଳାତକ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନିରାଭ ମୋଦୀଙ୍କ କେବଳ ଭାରତୀୟ କୋର୍ଟରେ ଉତ୍ତର ଦେବାର ମାମଲା ନାହିଁ ବରଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ସେ ଭାରତରେ ନ୍ୟାୟ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଆନୁମାନିକ ୨ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନବି) ସ୍କାମ ମାମଲାରେ ଠକେଇ ଏବଂ ଅର୍ଥ ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ନିରବ ମୋଦୀ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତ କାରଣରୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆଇନଗତ ଯୁଦ୍ଧରେ ହଜିଯାଇଛନ୍ତି।

କୌଣସି ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଚିନ୍ତା ନାହିଁ ଯେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନେକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ସମାଧାନ କରାଯିବ ନାହିଁ। ସେ ୪୯ ବର୍ଷିୟା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଲଣ୍ଡନର ୱାଣ୍ଡସୱର୍ଥ ଜେଲରୁ ୱେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ କୋର୍ଟରେ ଭିଡିଓ ଲିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ଏବଂ ଏକ ମୋଟା ଏବଂ କୌଣସି ଭାବପ୍ରବଣତା ଦେଖାଇଲା ନାହିଁ ଯେହେତୁ ବିଚାରର ଉଦ୍ଧୃତି କୋର୍ଟରେ ପଢାଗଲା | ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଯେ କୁ ଠକିବା ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ଏନଡିଏମ୍ [ନିରବ ଦୀପକ ମୋଦୀ] ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏକ ପ୍ରିମା ଫେସ୍ ମାମଲା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି।” ସେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ଏକ ପ୍ରିମା ଫେସ୍ କେସ୍ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି ଯାହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଏବଂ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ୍ (ଇଡି)ଦ୍ଵାରା ଆଣିଛି – ଅର୍ଥ ହେରଫେର, ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଡରାଇବା ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବା।

ସମସ୍ତ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ତତ୍ତ୍ୱଗତ ସମ୍ଭାବନା ଏବଂ କାହାଣୀଗୁଡିକ; ପ୍ରମାଣର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟାଖ୍ୟାକୁ ବାଦ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ପ୍ରିମା ଫେସ୍ ମାମଲା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଜଜ୍ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବତନ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ମାଲିକ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ମାମଲାକୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ଵୀୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ଵାରା ଲଣ୍ଡନ କାରାଗାରରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବନ୍ଦୀ ହେବା କାରଣରୁ ନିରାଭଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ତଥାପି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଉଚ୍ଚ ସୀମାକୁ ପୂରଣ କରେ ନାହିଁ ଯେ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଏପରି ହେବ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ “ଅନ୍ୟାୟ କିମ୍ବା ଦଳିତ” |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article