28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଭାରତ ଦୀତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାବେଳେ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଆଜି ସର୍ବଭାରତୀୟ କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣର ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଥମ ହିତାଧିକାରୀ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ଓଡିଶା ଏବଂ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ। ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଥିବା ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ସକାଳେ ବିଧାନସଭା ଡିସପେନସାରୀରେ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। “ସେୟାର କରି ଖୁସି ଯେ ମୁଁ ଆଜି କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ନେଇଥିଲି। ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ଟିକାକୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ଦେଇଥିବାରୁ ମୁଁ କୃତଜ୍ଞ। ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପାଇଁ ଟିକା ପାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରନ୍ତୁ। , “ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଏକ ଚିତ୍ର ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ପାଟନାରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେଇଥିଲେ। ସେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ଶଟ୍ ପାଇଲି। ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ କରାଯାଉଛି।”

ଶ୍ରୀ କୁମାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ବେସରକାରୀ ତଥା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମାଗଣାରେ କୋବିଡ-୧୯ ବିରୋଧରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ। ଆଜି ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ପାଟନାରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେଇଥିଲେ। ସେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ଶଟ୍ ପାଇଲି। ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ କରାଯାଉଛି।” ସମସ୍ତ ବେସରକାରୀ ତଥା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମାଗଣାରେ କୋବିଡ-୧୯ବିରୋଧରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ କୁମାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ସକାଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରିମିୟର୍ ଏଆଇଏମ୍ଏସ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ କୋଭିଡ୍ ସଟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଚିତ୍ର ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ଦ୍ଵାରା ବିକଶିତ ଗୃହରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ଏକ ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥିତି ହେତୁ ଟିକା ଦ୍ଵିଧାରେ ଜଡିତ ଥିଲା। କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବ୍ୟତୀତ ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର କୋଭିଶିଲ୍ଡ, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ଫାର୍ମା ଣ୍ଟ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସହିତ ସହଭାଗିତାରେ ବିକଶିତ ହୋଇ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି |

ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଋଷର ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍-ଭି ଏବଂ କ୍ୟାଡିଲା ହେଲଥ କେୟାରର ଜାଇକୋଭ୍-ଡି। ଅଧିକ ଟିକା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ରୁଷର ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍-ଭି ଏବଂ କ୍ୟାଡିଲା ହେଲଥ କେୟାରର ଭାରତ ଆଜି କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ ୪୫ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବା ପାଇଁ ବିସ୍ତାର କରିବ କାରଣ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ସହ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। କୋବିଡ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ବୁକିଂ -୧୯ ଟୀକାକରଣଏବଂ ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ ଏବଂ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ୱାକ-ଇନ୍ ଟୀକାକରଣ ମଧ୍ୟ ହେବ | ତିନି କୋଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଇନକ୍ୟୁଲେସନ କରିବାକୁ ଭାରତ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୧.୪୩ କୋଟି ଗୁଳି ଚଳାଇବାରୁ ଦ୍ୱିଧା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି। ଏହି ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ସରକାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ୩୦ କୋଟି ଲୋକ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article