28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଭାରତରେ ୧୬,୭୫୨ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା |

Must read

ରବିବାର ଦିନ କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ପାଇଁ ଭାରତ୧୬,୦୦୦ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାର ଏକ ଦିନିକିଆ ସ୍ପାଇକ୍ ପଞ୍ଜିକୃତ କରି ସଂକ୍ରମଣକୁ ୧,୧୦,୯୬,୭୩୧ କୁ ଠେଲି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ୧,୦୭,୭୫,୧୬୯ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ | ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମୋଟ ୧୬,୭୫୨ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୫୭,୦୫୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ୧୧୩ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ରବିବାର ସକାଳ ୮ଟାରେ ଅପଡେଟ୍ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ କରୋନାଭାଇରସ ଟିକା ପ୍ରତି ₹ ୨୫୦ ଟଙ୍କାରେ ରଖାଯିବ ବୋଲି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶନିବାର କହିଛି। ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ମାଗଣା ରହିବ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ୪୫ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଏହି ଅଭିଯାନ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହେବ। ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କ ୨।୦ ପୋର୍ଟାଲ୍, ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇପାରିବେ; ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରିବେ |

ଦେଶରେ ୧୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଛି ଯାହା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ବ୍ୟତୀତ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ସଫା ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆସାମରେ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମିଳିତ ମଞ୍ଚକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ବୋଡୋଲାଣ୍ଡ ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ କିମ୍ବା ବିପିଏଫ ଶନିବାର ଦିନ ଶାସକ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମେଣ୍ଟ ଛାଡି ବିରୋଧୀ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। “ଶାନ୍ତି, ଏକତା ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଆସାମରେ ଦୁର୍ନୀତିମୁକ୍ତ ଏକ ସ୍ଥିର ସରକାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବୋଡୋଲାଣ୍ଡ ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ବିପିଏଫ) ସହିତ ହାତ ମିଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ବିପିଏଫ ଆଉ ବିଜେପି ସହ ବନ୍ଧୁତା କିମ୍ବା ମିଳିତତା ବଜାୟ ରଖିବ ନାହିଁ। ଆଗାମୀ ଆସାମ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିପିଏଫ୍ ମହାଜାତଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇବ ବୋଲି ବିପିଏଫ୍ ନେତା ହାଗ୍ରାମା ମୋହିଲାରୀ ଫେସବୁକରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ବ୍ରାଜିଲର ମାନସ ସହରରେ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନିତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ୬ ଟି ମାମଲା ବ୍ରିଟେନରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ରବିବାର ଦିନ ଇଂରାଜୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ମିଳୁଥିବା ତିନୋଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ଦକ୍ଷିଣ ଗ୍ଲୁକେଷ୍ଟେରେଶର ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ପରିବାରରୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ରାଜିଲ ଯାତ୍ରା କରିବାର ଇତିହାସ ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ତୃତୀୟଟି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇନଥିବା ମାମଲା ଥିଲା ବୋଲି ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡ କହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ତାଲା ପକାଇବାରେ ତାଙ୍କର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ‘ମଜବୁରୀ’ (ଅସହାୟତା) ମଧ୍ୟ କିଛି ଅଟେ। ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ‘ମଜବୁରୀ’ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅଟେ। ଶ୍ରୀ ଠାକରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ତାଲା ପକାଇବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେ ନିରନ୍ତର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାରେ ଏକ ଉତ୍ଥାନର ସାକ୍ଷୀ ରହିଥିଲା।

କୋବିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ୟୁଜର୍ ମାନୁଆଲ୍ ସରକାର ଅଂଶୀଦାର କରିଛନ୍ତି। ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଜି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ୟୁଜର୍ ମାନୁଆଲର ପରିଚୟ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଆଦର୍ଶ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସତର୍କତା ପରାମର୍ଶଦାତା ଆମ ଦେଶରେ ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି। ୨.୦ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆଜି ସକାଳ ୯ ଟାରେ ଖୋଲିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ବିବରଣୀ ପାଇଁ ଦେଖନ୍ତୁ | ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଅଧୀନରେ ୧୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା, ଅଧୀନରେ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସର୍ବଶେଷ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା – ସେମାନେ ଏକ କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ପ୍ରତି ୨୫୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article