28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣର ଦୀତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ୨.୦ କିମ୍ବା ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରି-ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଥିବା ଆଶାୟୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ପଞ୍ଜୀକୃତ ଟୀକାକରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ | ଆପଣ ଏଠାରେ ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା, ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ହାର ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ | ରାଜ୍ୟ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବରର ଏକ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ କୋବିଡ ଟୀକାକରଣ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।କୌଣସି ପୂର୍ବ ବୁକିଂ ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଚାଲନ୍ତୁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦାରାରା ପରିଚାଳିତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲର ମୁଖପାତ୍ର ଛବି ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୧୦ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣର ଦିତୀୟ ଡୋଜ ଦିଆଯାଉଛି। ଲୋକଙ୍କୁ ତିନୋଟି ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି।

ସେମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ସରକାରଙ୍କ ଦାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବ ଧ ଫଟୋ ପରିଚୟ ପତ୍ରରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇପାରିବେ। ଫେବୃଆରୀ ୨୮ ର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ସହିତ ୪୫-୫୯ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ମୋଟ ୭୬୧ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ୫୨୯ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏହି ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ପରିଚାଳନା କରାଯିବ। ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡୋଜ ପିଛା ₹ ୨୫୦ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଗୋଟିଏ ଡୋଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ₹ ୧୫୦ ଥିବାବେଳେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ଡୋଜ ପ୍ରତି ସେବା ଚାର୍ଜ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ₹ ୧୦୦ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେରଳରୁ ନୀଳଗିରିକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ପ୍ରବେଶ ପୂର୍ବରୁ ଏକ କୋବିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ | କଲେକ୍ଟର ଜେ। ଇନୋସେଣ୍ଟ ଦିବ୍ୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ କେରଳର ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନୀଳଗିରି ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍।

ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷା ନ ଦେଇ ଭିତରକୁ ଆସୁଥିଲେ ସେମାନେ ସୀମା ଯାଞ୍ଚ ପଏଣ୍ଟରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ। କେରଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିଛି, ଯଦିଓ ଏହା ନୀଳଗିରିରୁ କୌଣସି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବାରଣ କରୁନାହିଁ ବୋଲି ଉଦଗାମନ୍ଦଲମର ଜଣେ ହୋଟେଲ ମାଲିକ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମକୁ ଲୋକମାନେ ଡାକନ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ‘ପ୍ରତିବନ୍ଧକ’ ବିଷୟରେ ପଚାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁ ନ ଥିବାରୁ ଅନେକ ଲୋକ ସଂରକ୍ଷଣ ବାତିଲ କରିସାରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ରେସନ ଦୋକାନ ମାଧ୍ୟମରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଥିବା ଫେସ୍ ମାସ୍କର ଗୁଣବତ୍ତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ | କେଏସଏସପି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କେରଳ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆଇନ ଏବଂ ନୈତ୍ୟତିକତା କେରଳର ବିପକ୍ଷ ଅଭିଯାନର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ରେସନ କାର୍ଡଧାରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପାଇଛନ୍ତି। ସିଭିଲ୍ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ବଣ୍ଟନ କରୁଛି |

ବିତରଣର ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ ଯଦିଓ ଏହା କୋବିଡ-୧୯ ରୋକିବା ପାଇଁ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି | ଯେହେତୁ ସମାଜ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାମାରୀରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରି ନାହିଁ, ଲୋକମାନେ ଚେହେରା ମାସ୍କ ବଣ୍ଟନକୁ କେବଳ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାବରେ ଦେଖିପାରନ୍ତି | କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କପଡା ମାସ୍କଗୁଡିକ ଏକ ସ୍ତରୀୟ ଏବଂ ଖଣ୍ଡିଆ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | “ଯଦି ଫେସ୍ ମାସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତେବେ ସେମାନେ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ସ୍ତରୀୟ ହେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଖଣ୍ଡିଆ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କପଡା ଚେହେରା ମାସ୍କରେ ଦୁଇଟିରୁ ଅଧିକ ସ୍ତର ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏକକ ସ୍ତରୀୟ ଚେହେରା ମାସ୍କର ବଣ୍ଟନ କେବଳ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନୁହେଁ, ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ବହନ କରିଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କୋବିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ୬୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସେହିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ହୋଇଛି।

ଆଜିଠାରୁ ୪୫ ରୁ ଅଧିକ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଶୁଭ ପ୍ରତିରୋପଣ କଭରେଜରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି | ପୁଡୁଚେରୀରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ, ୯,୫୮୯ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ୧୦,୩୨୯ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ୨୮ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭ ୧୭ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ୍ ମୋହନ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ୧୭ ଟି ସରକାରୀ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଟୀକାକରଣ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ। ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ବୟସର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରୁଫ୍ ସହିତ ଯେକୌଣସି ସୁବିଧା ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କମାନେ ନିଜକୁ ଟୀକାକରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ସ୍ଥିତିର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ | ୮୧,୦୦୦ ଡୋଜର ଏକ ସାମଗ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୦,୦୦୦ ଡୋଜର ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି | ପ୍ରତିରୋପଣ କଭରେଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମେତ ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ସେମାନଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article