28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର କାନାଡାର ଅଗ୍ରଣୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଜୁରି ଚୟନ କରିଥିଲେ

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର କାନାଡାର ଅଗ୍ରଣୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଜୁରି ଚୟନ କରିଛନ୍ତି: ୨୪ ତମ ମଣ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭ୍ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ଜନ୍ମିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ତଥା ପ୍ରମୋଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ସମ୍ମାନଜନକ “୨୪ ତମ ମଣ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ – ପାଇଁ ଜୁରି ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି | -୦୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ କାନାଡାର କ୍ୟୁବେକ୍ ପ୍ରଦେଶରେ | ଚଳିତ ବର୍ଷର “ମୋଣ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍ ପ୍ରିକ୍ସ” ପୁରସ୍କାର ଏବଂ “ୟୁରୋପୀୟ ଶିଶୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗଠନ” ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଉତ୍ସବର ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଜୁରି ପ୍ୟାନେଲରେ ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ଜୁରୋର | ଅନ୍ୟତମ | ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ପର୍ବ | ଆସନ୍ତାକାଲିର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସବ ସହିତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଶ୍ୱ ଯୁବ ସିନେମା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ |

ଏହା ଶିକ୍ଷାଗତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାରିୟରକୁ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଯାହା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଏବଂ ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ଏକ ଭିଜୁଆଲ୍ ବୁ ାମଣା ହାସଲ କରିବାର ମାଧ୍ୟମ ଯୋଗାଇଥାଏ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ହୋଇପାରେ | ସାଂପ୍ରତିକ ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଏହି ପର୍ବ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ଟିଟିଲାଗଡରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଅଳ୍ପ କିଛି ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଏବଂ ପ୍ରମୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯେଉଁମାନେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ‘ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ, ବିତରଣ ଏବଂ ପଦୋନ୍ନତିର ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତି’ରେ ଏକ ମାନଦଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ସିନେମା ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧ, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷମତାରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ୧୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଉତ୍ପାଦନ, ବିତରଣ ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି | ନୀନା ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ମିସେଲିନ୍ ଷ୍ଟାର୍ଡ୍ ରୋଷେୟା ବିକାଶ ଖାନ୍ନାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ତାଙ୍କର ଶେଷ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ‘ଦି ଶେଷ ରଙ୍ଗ’ ପୂର୍ବରୁ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହୋତ୍ସବକୁ ଯାତ୍ରା କରିସାରିଛି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୫ ଟି ବିଭିନ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛି।

ଇଟାଲୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଉଲିସେ ଲେଣ୍ଡାରୋଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ଇଣ୍ଡୋ-ଇଟାଲୀୟ ସହ-ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ‘ହ୍ୟୁମାନ୍ ଓଏକ୍’ ଆଜିକାଲି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଶଂସା ଲାଭ କରିଛି; ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି କୋଭିଡ -୧୯ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହ-ଉତ୍ପାଦନ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା | ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରଣୀ ଶିଶୁ ଏବଂ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବ ‘- ଭାରତୀୟ ଅଗ୍ରଣୀ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ସ୍ମାଇଲ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍’ (ସ୍ମାଇଲ୍ ଇଣ୍ଟଲ୍ ) ର ଉତ୍ସବର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। “ଜୁରି ଭାବରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମହୋତ୍ସବ, ମୁଁ ପୃଥିବୀର ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ମହାମାରୀ ପରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଶିଳ୍ପର ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଶ୍ୱ ଧାରାକୁ ବୁ ଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ସେହି ସମୟରେ ଏହା ଶିଖିବା ଏବଂ ବିନିମୟ କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଟେ |ବିଶ୍ଵଶିଳ୍ପ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧାରଣା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆମର ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କର |

ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ମୁଁ ଜେନେରାଲ୍ ଆଣ୍ଡ ଆର୍ଟିଷ୍ଟିକ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜୋ-ଆନ୍ ବ୍ଲୁଇନ୍ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛି ଏବଂ ସ୍ମାଇଲ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ର ପରିଚାଳନାକୁ ସେମାନଙ୍କ ନିରନ୍ତର ସମର୍ଥନ, ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଇଁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଉଛି ବୋଲି ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଏହି ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି। ର ଉତ୍ସବର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଚଳିତ ବର୍ଷ ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ତଥା ପୁରାତନ ବିଶ୍ୱ ଶିଶୁ ତଥା ଯୁବ ମିଡିଆ ନେଟୱାର୍କ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସମ୍ମାନଜନକ ‘ଓଡ଼ିଶାର ପୁତ୍ର’, ‘ୟଙ୍ଗ ଜୁରି’, ‘ୟୁଥ୍ ଆଇକନ୍’, ‘ଯୁବ ପ୍ରେରଣା’ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇ ସେ କାନ୍ସ ଉତ୍ପାଦକ ନେଟୱାର୍କର ଜଣେ ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article