28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ଓଡିଶା ବିଧାନସଭା ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଛି ।

Must read

ପୁରୀ: ଦାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା, ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସୁବିଧା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଏକ ସର୍ବସମ୍ମତ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଛି। ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ସଂକଳ୍ପ ଗୃହରେ ଭଏସ୍ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପାରିତ ହୋଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ। ମୁଁ ଏବଂ ମୋର ଦଳ ହୃଦୟରୁ ଏହି ସଂକଳ୍ପକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ।” ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରିଚୟ ହେଉଛି ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଇଚ୍ଛା ଅଛି ଯେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଏକ ଶାନ୍ତ ପରିବେଶରେ ପାଇବାକୁ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା, ଭକ୍ତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶର ତିନୋଟି ଦିଗ ଉପରେ ଏହି ଯୋଜନା ସଂକଳ୍ପିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଦେବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦାରାରା ଅନେକ ରାଉଣ୍ଡ ବୈଠକ ପରେ ଏହା ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି।

“ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞ ଅଟେ। ଏହା … ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଧାମକୁ ଏକ ଧାର୍ମିକ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ କରିବାର ଏକ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଆରମ୍ଭ ବୋଲି ଚିହ୍ନିତ କରିଛି। ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଦେବ କହିଛନ୍ତି। ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ୭୫ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଏକ ଐତିହ୍ୟ କରିଡରରେ ପରିଣତ ହେବ ଏବଂ ବିଶ୍ଵ ର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ। ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା, ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସୁବିଧା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଏକ ସର୍ବସମ୍ମତ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଛି। ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ସଂକଳ୍ପ ଗୃହରେ ଭଏସ୍ ଭୋଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପାରିତ ହୋଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ। ମୁଁ ଏବଂ ମୋର ଦଳ ହୃଦୟରୁ ଏହି ସଂକଳ୍ପକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ।” ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରିଚୟ ହେଉଛି ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଇଚ୍ଛା ଅଛି ଯେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଏକ ଶାନ୍ତ ପରିବେଶରେ ପାଇବାକୁ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା, ଭକ୍ତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶର ତିନୋଟି ଦିଗ ଉପରେ ଏହି ଯୋଜନା ସଂକଳ୍ପିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଦେବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରାଉଣ୍ଡ ବୈଠକ ପରେ ଏହା ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି। “ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞ ଅଟେ। ଏହା … ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଧାମକୁ ଏକ ଧାର୍ମିକ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ କରିବାର ଏକ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଆରମ୍ଭ ବୋଲି ଚିହ୍ନିତ କରିଛି। ଦିବ୍ୟାସିଂହ ଦେବ କହିଛନ୍ତି। ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର 75 ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଏକ ଐତିହ୍ୟ କରିଡରରେ ପରିଣତ ହୋଇ ପୃଥିବୀର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍-କମ କଲେକ୍ଟର ସମରଥ ଭର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ 75 ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା -ମେଟ୍ର କରିଡର ପ୍ରାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article