28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଏଫ୍ ଏଜ୍ ଆଉଟ୍ ଏସସି ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳା |

Must read

ଏକ ପାଗଳ ଗୋଲ ଥ୍ରୀଲରରେ ଓଡିଶା ଏଫସି ଏସସି ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳାକୁ ୬-୫ ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ​​କାରଣ ଶନିବାର ଦିନ ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର ଲିଗ୍ (ଆଇଏସ୍ଏଲ୍) ଦଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ସର୍ବାଧିକ ଗୋଲ୍ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା ​​ଯାହାର ତୁ ସ୍କୋର କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲା। ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ଯୁବକ ପଲ୍ ରାମଫାଙ୍ଗଜା (୬୬ ୪୯’, ୬୬) ଏବଂ ଜେରୀ ମାୱିହମିଙ୍ଗଥାଙ୍ଗା (୫୧ ‘, ୬୭’) ଙ୍କ ଡବଲ୍ସ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଏକ ସିଜନ ଶେଷ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥିଲା, ଏସ୍ ଲାଲହରେଜୁଲା (୩୩ ‘) ଏବଂ ଡିଏଗୋ ମରିସିଓ (୬୯’) ଆନ୍ଥୋନି ପିଲ୍କିଙ୍ଗଟନ୍ (୨୪’), ଆରୋନ୍ ଜୋଶୁଆ ହୋଲୱାଏ (୬୦’, ୯୦ ‘), ଜେଜେ ଲାଲପେଖଲୁଆ (୭୪’) ଏବଂ ରବି କୁମାର (୩୭ ‘) ଙ୍କ ଗୋଲ୍ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳାକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ଉଜୱଳ ସ୍କୋର କରିଥିବା ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳା | ପିଲ୍କିଙ୍ଗଟନ୍ କିଛି ଭଲ କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବାକ୍ସ ଭିତରକୁ ଯାଇ ଓଡିଶା ରକ୍ଷକ ରବିଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏକ ସଟ୍ ଖୋଲିଥିଲେ। ଗୋଲ୍ ପରେ ଖେଳ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କଲା ଏବଂ ଦେଖାଗଲା ଯେ ଓଡିଶା ଆଉ ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାତି ପାଇଁ ଅଛି |

ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ଜାଲ୍ ପାଇଲେ ସେମାନେ କାହାଣୀକୁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏକ କୋଣରୁ ଆସିଥିଲା ​​ଯାହା ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ସେମାନଙ୍କୁ ସବୁ ତୁରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି | କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ କିଛି ମିନିଟ୍ ପରେ ଆସିଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ସଂକ୍ଷେପରେ ଓଡିଶାର ତୁ ଥିଲା | ଟି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏକ କୋଣକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଲା ଏବଂ ବଲ୍ ଗୋଲ୍ ଲାଇନ୍ ନିକଟରେ ମାନୁଏଲ୍ ଅନ୍ୱୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଖସିଗଲା | ତାଙ୍କର କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଯଦିଓ ରକ୍ଷକ ରବିଙ୍କୁ ମୁହଁରେ ଆଘାତ କରି ଠିକ୍ ଭିତରକୁ ଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳା ଅର୍ଦ୍ଧ ସମୟ ବିରତିରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବ ନାହିଁ। ଇକ୍ୱାଲାଇଜର୍ ରାମଫଙ୍ଗଜା ାଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରୟାସ ଥିଲା, ଯିଏ ଅତୀତର ରକ୍ଷକ ସୁବ୍ରତ ପାଲ୍ଙ୍କୁ ଏକ ବଙ୍କା କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ଓଡିଶାକୁ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଯୁବକଙ୍କର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଥିଲା, ଜେରୀ ଅନ୍ୱୁଙ୍କ ସୁସଜ୍ଜିତ କ୍ରସରେ ମୁହାଁଇଲେ |

ଯଦିଓ ଅଧିକ ସମୟ ପଛରେ ନଥିଲା ଏବଂ ହୋଲୱେ ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜାଲ୍ ପାଇଥିଲେ | ବାକ୍ସ ବାହାରେ ଥିବା ତାଙ୍କର ନିମ୍ନ ସଟ୍ ରବିଙ୍କୁ ଏଡାଇ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ସିଧା ସଳଖ ମାରିବା ପରେ ଗୋଲ୍ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରାମଫଙ୍ଗଜା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ବାକ୍ସର ଧାରରେ ଏକ ଓଡିଶା ସଟ୍ ଅବରୋଧ ହେବା ପରେ ଯୁବକ ଜଣକ ବଲ୍ ପାଇ ସୁବ୍ରତଙ୍କୁ ପିଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଜଣ ଡିଫେଣ୍ଡରଙ୍କ ଗୋଡ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଏକ ସଟ୍ ଖୋଲିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଜେରୀ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଦାରା ପୂର୍ବବତ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ମୌରିସିଓଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ଚିପ୍ ପାସ୍ ବାକ୍ସରେ ଜେରୀକୁ ମାଗଣା ପାଇଲା ଏବଂ ଯୁବକଟି ସୁବ୍ରତଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏକ ସଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା | ଏକ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନର ଯେକୌଣସି ଆଶା ଶୀଘ୍ର ମରିସିଓଙ୍କ ଦାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା, ଯିଏ ସୁବ୍ରତଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ସଟ୍ ଚଳାଇ ଏକ ଫ୍ରିକ୍କୁ ରୂପାନ୍ତର କରିଥିଲେ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ମୋଡ଼ ପାଇଁ ଓଡିଶା ତିନି ମିନିଟରେ ତିନୋଟି ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ଗୋଟିଏ ପଛକୁ ଟାଣି ନେଇଥିବାରୁ ଅଧିକ ଡ୍ରାମା ପାଇଁ ସମୟ ଥିଲା | ଜ୍ୟାକ୍ ମାଗୋମା ପିଲ୍କିଙ୍ଗଟନ୍ଙ୍କୁ ଦୂର ପୋଷ୍ଟରେ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷଟି ଏହାକୁ ଜେଜେଙ୍କୁ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ କରିଥିଲେ, ଯିଏ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳା ରଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ହିରୋ ଆଇଏସ୍ଏଲ୍ ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ | ହୋଲିୱେ, ତା’ପରେ ଆଘାତ ସମୟରେ ପୁନର୍ବାର ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳା ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article