28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡିଶା ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଶନିବାର ଦିନ ଓଡିଶା ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରୁ ବିମାନ କିମ୍ବା ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗେ ରାଜ୍ୟକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ଗୃହ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ଏବଂ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାର ପୂର୍ବ ଆଦେଶକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ। ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ପଞ୍ଜାବ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତଥା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଆଂଶିକ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ମହାପାତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପୂର୍ବରୁ ନାମିତ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପାଞ୍ଚଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିପାରେ। ତାମିଲନାଡୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସାତ ଦିନିଆ ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି।

ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ ସରକାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ ବର୍ଗରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସାତ ଦିନର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା, ଯାହାର ଆରଟି- ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ଥିବା ଅସାମାଜିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିତରଣ କରାଯାଇପାରିବ, ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ବୋର୍ଡର ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇନଥାନ୍ତା କିମ୍ବା ଏକ ଟୀକାକରଣ ଅନ୍ତିମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର | ଏହି ସମୟରେ, ୨୧ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଶନିବାର ୮୬ ଟି ନୂଆ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସର୍ବାଧିକ ୧୦ଟି ନୂତନ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି ଏବଂ ପରେ ଖୁରଡା ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର (ପ୍ରତ୍ୟେକ ୯)। ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା ୫୬ ରୋଗୀ ସମୁଦାୟ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୩,୩୪,୫୧୯ କୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି | ଗୁରୁବାର ଠାରୁ କୌଣସି ତାଜା ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟର କରୋନାଭାଇରସ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୯୧୫ ରେ ରହିଆସିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ୬୭୩ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି।

କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲା ପାଇଁ ଓଡିଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୮୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଛି, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୨୨,୭୬୩ | ଏହି ସମୟରେ, ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବୁର୍ଲା ସ୍ଥିତ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭେର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଇ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଭିଏସଏସୟୁଟି) ର ଅତି କମରେ ୨୦ ଜଣ ଛାତ୍ର ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ “କିଛି ଛାତ୍ର କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଘରକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ୧୫ ଜଣ ଛାତ୍ର ଅଲଗା ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଲି ପଡିଥିବା ଏକ ହଷ୍ଟେଲରେ ରଖାଯାଇଛି।

” ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।ର ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଅଫଲାଇନ୍ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ଏବଂ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କ୍ଲାସ୍ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ରେ ପୁନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭର୍ସିଟିର ଛାତ୍ରମାନେ କ୍ୟାମ୍ପସ ବାହାରେ ଯିବାବେଳେ ସେମାନେ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଇ ପାରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୧,୫୦୦ ଛାତ୍ର ଚାରିଟି ହଷ୍ଟେଲରେ ରହିଛନ୍ତି। ର ଇନ୍-ଚାର୍ଜ କୁଳପତି, ବିବି ପାଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଲାସ୍ କରାଯିବ। ଅବଶ୍ୟ, ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ବିଚାରାଧୀନ ପରୀକ୍ଷା ସମସ୍ତ କୋବିଡ-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article