28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ପୋଲିସ୍ ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ

Must read

ପଞ୍ଜାବ: ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ ରାଜ୍ୟରେ ତିନି ଜଣ ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସମସ୍ତ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଏବଂ ପୋଲିସ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ଗଠନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ପୋଲିସ୍ ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ରେ ଇନଡୋର ଜିମ୍, ଆଉଟଡୋର ​​ଜିମ୍, ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ଯୋଗ, ଫିଜିଓଥେରାପି ସେଣ୍ଟର ଏବଂ କାଉନସେଲିଂ ରୁମ୍ ସହିତ ସୁବିଧା ରହିବ | ପଞ୍ଜାବର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପୋଲିସ (ଡିଜିପି) ଡିଙ୍କାର ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ପୋଲିସର ଚାକିରିର ଚାପ ଏବଂ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଥକ୍କା, ଆଘାତ ଏବଂ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇପାରେ।”

“ସ୍ଵାଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା କେନ୍ଦ୍ର ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ସେମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସୁସ୍ଥତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି। ଡିଜିପି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲୁଧିଆନା ଏବଂ ଅମୃତସର ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କ ସମେତ ୧୫ ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ୨.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଅମୃତସର ପୋଲିସ କମିଶନରେଟ ଏବଂ ପଟିଆଲା, ଟର୍ନ ତରାନ, ମାନସା ଏବଂ ପଠାନକୋଟ ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ଅଧିକାଂଶ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। (କଲ୍ୟାଣ ) ଭି ନେରାଜା କହିଛନ୍ତି

ଯେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବା ପୋଲିସ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଏସପି ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ କମିଶନର୍ ଅଫ୍ ପୋଲିସ୍ (ସିପି) ଏବଂ ସିନିୟର ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ୍ ଅଫ୍ ପୋଲିସ୍ (ଏସଏସପି) ଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମିଟି ମାସିକ ସ୍ଵସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପୋଲିସ୍ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରିବ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜିଲ୍ଲାରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବର୍ଷକୁ ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଥରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଡିଜିପି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ “ ଗୁଡିକ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଖାପ ଖୁଆଇବା ସହ ପୋଲିସକୁ ନଗ୍ନ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ରୋଗ ରୋକିବାରେ ଶୀଘ୍ର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ।”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article