28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଗୁଜୁରାଟର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ନିଷେଧ |

Must read

ଗୁଜରାଟ: ଗୁଜରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦର ମୋଟେରାରେ ସେ ବିଶ୍ଵର ସର୍ବବୃହତ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମର ନାମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମର ନାମକରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଦାରା ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ପରେ ଷ୍ଟାଡିୟମର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନେକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରି ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ଆଖିକୁ ବ ଢାଇ ଦେଇଥିଲା। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଦିବସରେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ମୋଢାଟେରା ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭିତରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବା କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦର୍ଶାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ତ୍ରିକୋଣକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ହିନ୍ଦୀରେ କ୍ୟାପସନରେ ଏହିପରି ଏକ ଭିଡିଓ ଅନୁବାଦ ହୋଇଛି ଯେ, ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ରାଗିଛନ୍ତି। ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଅଟେ |

ଗୁଜୁରାଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭିତରେ ତ୍ରିକୋଣ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପତାକା ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭିଡିଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିଲୁ, ଆମେ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଥିବା ଭିଡିଓରେ ଗୁଜୁରାଟର ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରକାଶନ ର ଲୋଗୋ ଦେଖିଲୁ | ଭିଡିଓରେ ଆଙ୍କର୍ ଧରିଥିବା ମାଇକ୍ ଉପରେ ଭିଟିଭି ନ୍ୟୁଜ୍ ର ଲୋଗୋ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି | ଏକ କୀୱାର୍ଡ ସନ୍ଧାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ସମାନ ଭିଡିଓର ଏକ ଲମ୍ବା ସଂସ୍କରଣ ପାଇଲୁ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଯେଉଁମାନେ ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହେବା ପରେ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରବେଶ ତଥାପି, ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିନାହିଁ। ଏହା ପରେ ଆମେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଭିଟିଭି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟତା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲୁ। ପ୍ରଶ୍ନର ଭିଡିଓ ସୁଟିଂ ସମୟରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଭିଟିଭିର କ୍ରୀଡ଼ା ସାମ୍ବାଦିକ ନରେନ୍ଦ୍ର ରାଥୋଡ କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତୀୟ ପତାକାକୁ ପ୍ରଥମେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ଅଟକାଇ ଥିଲେ,

ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭିତରକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । “ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ କିଛି ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତୀୟ ପତାକା ପ୍ରବେଶକୁ ବାରଣ କରିବା ପରେ ମୋଟେରା ଷ୍ଟାଡିୟମ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଛୋଟ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଥିଲା। ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ସେମାନେ ଏହା କରିଥିଲେ। ପରେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପତାକା ଭିତରକୁ ନିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ପତାକା ପୋଲ / ରଡକୁ ବାହାରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଲା ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ନିଜ ପତାକା ଭିତରକୁ ନେଇଗଲେ ବୋଲି ରାଥୋଡ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଅନିଲ ପଟେଲଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଛି। ନୂତନ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଭାରତୀୟ ପତାକା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଭାଇରାଲ ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ଅନିଲ କହିଛନ୍ତି, “ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ କୌଣସି ଜାତୀୟ ପତାକା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଆମେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭିତରେ ପତାକା ଓ ବ୍ୟାନର ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ , ଆମେ ଭାରୀ ପାଇପ୍ କିମ୍ବା ବାଡିକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ ଯାହା ସାଧାରଣତ ପତାକା ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଥାଏ |

ଏହିପରି ବାଡ଼ି କାହାକୁ ଆଘାତ ଦେଇପାରେ, ତେଣୁ ଏହା କେବଳ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ | ” ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା କିଛି କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହ ଆମେ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଥିଲୁ। “ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭିତରେ ତିରଙ୍ଗା ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନଥିଲା। ଭୂମିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ପତାକା ଭିତରୁ ବାଡ଼ି କାଡିବାକୁ କହିଥିଲେ। ସମଗ୍ର ମ୍ୟାଚରେ ଆମେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିପାରୁଥିଲୁ ଏବଂ ଏହା ଭିତରେ ଏକ ବଡ଼ ଅନୁଭୂତି ଥିଲା। ନୂତନ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ବୋଲି ନବନିର୍ମାଣ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଅହମ୍ମଦାବାଦର ବ୍ୟବସାୟୀ ପାର୍ଥ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଭଟ୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଭିଟିଭି ସହିତ କାମ କରୁଥିବା ଜୟେଶ ଚ a ହାନ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ସହ ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଜୟଶ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ପରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପତାକା ଭିତରକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା | ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରୁ ବିସିସିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ହାଇଲାଇଟ୍ ଭିଡିଓରେ ଆମେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦାରା ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଲୁ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article