28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ମମତା ବେତନ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି, ଟିଏନ୍ କୋଟା ଦିଅନ୍ତି |

Must read

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମତଦାନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା ହେବା କ୍ଷଣି ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ମଡେଲ ଆଚରଣ ସଂହିତାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଦୈନିକ ବେତନ ହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବାବେଳେ ତାମିଲନାଡୁ ବିଧାନସଭା ଭ୍ୟାନିୟର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ୧୦.୫% ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କୋଟା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏକ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିଛି। ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସେବାରେ ନିଯୁକ୍ତିରେ | ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ୱିଟରକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି: “ଡବ୍ଲୁବି ସହରୀ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରେ ଘୋଷଣା କରି ମୁଁ ଖୁସି। ଅଣକୁଶଳୀ ଶ୍ରମ ପାଇଁ ୧୪୪ ଟଙ୍କା; ଅର୍ଦ୍ଧ-କୁଶଳୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ୧୭୨ ରୁ ୩୦୩ ଟଙ୍କା; କୁଶଳୀ ଶ୍ରମ ପାଇଁ ୪୦୪ ଟଙ୍କା (ନୂତନ ବର୍ଗ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ)। ” “ସମୁଦାୟ ୫,୫୦୦ ଶ୍ରମିକ (୪୦,୫୦୦ ଅଣକୁଶଳୀ, ୮୦୦୦ ସେମି କୁଶଳୀ, ୮୦୦୦ କୁଶଳୀ) ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବେ | ଏହି ମଜୁରୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବର୍ଦ୍ଧିତ ବେତନ ( ଅଣକୁଶଳୀ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ-କୁଶଳୀ) ସହିତ ସମାନ ଅଟେ | ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଭୟ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ତାମିଲନାଡୁରେ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ଏକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଭ୍ୟାନିୟର୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ୧୦.୫% ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଏକ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିଛି। ରାଜ୍ୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି – ଉତ୍ତର ତାମିଲନାଡୁର ଭାନିଆର୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମର୍ଥନକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଏବଂ ର ସହଯୋଗୀ ପଟ୍ଟାଲି ମକ୍କାଲ କାଚି (ପିଏମକେ) ଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା – ରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଦାରା ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ! ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ଦଳର କୌଣସି ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ନାହିଁ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ “ବସ୍ତୁ ଏବଂ କାରଣ” ବିଷୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଡାପାଦୀ କେ ପାଲାନିସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି: “ଏଭଳି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୃଥକ ସଂରକ୍ଷଣ ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ଭାନିଆକୁଲା କ୍ଷତ୍ରିଆର ମୋଷ୍ଟ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସେବାରେ ପଦବୀ ନିଯୁକ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ଏମବିସି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅନ୍ୟ ଜାତି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିନଥିଲେ।

” ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଆୟୋଗର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଚାହିଦା ଯାଞ୍ଚ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତିନିଟି ବର୍ଗ ପାଇଁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇପାରେ ଯଥା ଏମବିସି (ଭି): ୧୦..୫%; ଏବଂ ସୂଚିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ: ୭%; ଏବଂ ୨.୫% | ବିବୃତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭାନିୟର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ଏମବିସି ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ୨୦% ସଂରକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ୬୯% ସଂରକ୍ଷଣ ରହିଛି – ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ପାଇଁ ୧୮%, ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କ ପାଇଁ ୧%, ଏମବିବିସି ପାଇଁ ୨୦% ଏବଂ ଓବିସି ପାଇଁ ୩୦% ସଂରକ୍ଷଣ ରହିଛି। ଓବିସି କୋଟା ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୩.୫% ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ମାସ ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଆଧାର କରି ଏହାର ପୁନ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ। ଆସାମରେ ଷ୍ଟାର ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟର ହିମା ଦାସ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସରବାନନ୍ଦ ସୋନୋୱାଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଡେପୁଟି ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଭାବରେ ଆସାମ ପୋଲିସକୁ ଆସିଥିଲେ।

ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ପୋଲିସର ବରିଷ୍ଠ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଏକ ସମାରୋହରେ ସୋନୋୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆସାମ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଡିବ୍ରୁ ସାଇକୋୱା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନର ଲାଇକା ଏବଂ ଦୋଡିଆର ୧୪୮୭ ଭୂମିହୀନ ପରିବାରକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରି ସୋନୋୱାଲଙ୍କ ପୂର୍ବ ଘୋଷଣା ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଟିନ୍ସୁକିଆ ଜିଲ୍ଲାର ଲାଇକା ଏବଂ ଦୋଡିଆ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଗୁଆହାଟୀରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର, ଜୁନିଅର ମ୍ୟାନେଜର୍ ଏବଂ ଏବଂ ର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅଫିସର ପଦ ପାଇଁ ୭୩୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ସେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଉଦ୍ଘାଟନ ଏବଂ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୁଡୁଚେରୀ ରାଜ୍ୟପାଳ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୟୁନିୟନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଭାଟ୍ (ଭାଲ୍ୟୁ ଆଡ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ) ୨% ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାରର ପତନ ପରେ ପୁଡୁଚେରୀଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରଖାଯାଇଛି। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସୂଚୀ ଘୋଷଣା ହେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କେରଳ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆରଟି ପରୀକ୍ଷା ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ହେବ। ଏଥିସହ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ମାସ ପରଠାରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ଲିଟର ପିଛା ୨୫ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ମୂଲ୍ୟରେ କିରୋସିନ ପାଇବେ। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ଚାହିଦା ବ .ାଇଆସୁଛି। ବିଦେଶୀ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ର ଟ୍ରଲର ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତି ବିରୋଧରେ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏଥିସହ, କେରଳ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ନିଗମର ୭୦,୦୦୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଏ ବକେୟା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅଟ୍ଟାପାଦୀରେ ପ୍ରଥମ ଆଦିବାସୀ ରାଜସ୍ୱ ବ୍ଲକ ଗଠନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article