28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଚାକିରୀ କରେଇଦେବା ଲାଗି ଠକାଯାଇଛି, ଅଭିଯୂକ୍ତ ଗିରଫ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଭୁବନେଶ୍ଵର ସୀମାନ୍ତରେ ଥିବା ଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନିଯୁକ୍ତି ରାକେଟକୁ କମିଶନର୍ ପୋଲିସ୍ ବଷ୍ଟ କରିଛି। ସରୋଜ କୁମାର ଜେନା (୨୯) ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରଶ୍ମିଲତା ମହାନ୍ତି ପୋଲିସ୍ ଚାକିରିରେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ। , ରେଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗ | ଆଜି ଜେନାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି। ରେଳ ଚାକିରି ଆଶାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହରାଇଥିବା ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିବା ସାୟାରଜନ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନଲାଇନ୍ ମାର୍କେଟ ରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଏକ ନକଲି ନିଯୁକ୍ତି ବିଜ୍ଞାପନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ସେ ଫାଶରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। “ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରେ, ସରୋଜ ମୋତେ ତାଙ୍କ ଅଫିସ୍-କମ-ଘର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମୁଁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ କିଛି ଯୁବକ ମୋତେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ସରୋଜଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରେଳବାଇରେ କାମ କରନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ରେଳବାଇରେ ଗ୍ରୁପ୍ ସି ଚାକିରି ପାଇଁ ଦେୟ ଦେବା ପରେ ସେ ମୋତେ କୋଲକାତା ନେଇ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବାର ୩ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୁଁ ସେବାରେ ଯୋଗଦେବି ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି। ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ମୋତେ ଯୋଗଦାନ ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତଥାପି, ଚିଠି ଖୋଜିବା ପରେ ମୁଁ ସନ୍ଦେହ ବଢାଇଲି | କିନ୍ତୁ ମୋର କୌଣସିବିକଳ୍ପ ନଥିଲା, କାରଣ ସେ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୋ ଠାରୁ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇସାରିଛନ୍ତି | ଅଭିଯୁକ୍ତ ହାଓ୍ର ଠାରୁ ୬୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏକ ନକଲି ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିଛି ବୋଲି ସାୟାରଜନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଖୁରଡା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। “ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ସନ୍ଦେହ କଲି, ସେ ମୋତେ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଫେରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ମୋତେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ମୋତେ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଚାକିରି ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଥିବା େଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ବିଜୟ କୁମାର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି, “ମୋତେ ସବ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର (ଏସଆଇ) ଚାକିରି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ। ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଚାକିରି ଯୋଗାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ, ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ରାଇକିଆ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ନେଇଗଲି | ତେବେ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରାଶି ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଠକେଇ ବିଷୟରେ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଡିସିପି ଉମାଶଙ୍କର ଦାଶ କହିଛନ୍ତି, “ଜଣେ ପୀଡିତା ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଯେ ସରୋଜ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରିର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ୩୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ନକଲ କରିଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅନ୍ୟ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନକଲ କରିଥିଲେ।

ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଆଜି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୭.୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରାଯାଇଛି। ” ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ରେଳବାଇ, ଆଇଆରସିଟିସି, ପୋଲିସ, ସେନା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିରେ ଚାକିରି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ଅନେକ ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ତାଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ। ଡିସିପି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଆଶାକରୁଛୁ ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତାରିତ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଧୌଲି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବେ ଏବଂ ଆମେ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବୁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article