28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୟ ପୁନ ନିର୍ମାଣ, ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ୯ ରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀକୁ ପୁନ ସ୍ଥିର କରିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ଏମ୍ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ୯ ଏବଂ ଏକାଦସ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର କ୍ଲାସ୍ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୮.୩୦ ରୁ ୧୦.୦୦ ମଧ୍ୟରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି, ୭.୦୦ ରୁ ୯.୦୦ କୁ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହେବ | ସେହିଭଳି, କ୍ଲାସ୍ ୧୦ ଏବଂ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧.୦୦ ରୁ ୪.୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଛି,୯.୦୦ ରୁ ୧,୦୦ କୁ ପୁନ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଏହି ବିଭାଗ ଦାରା ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ / ସହିତ ହେବ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି। ନିମ୍ନଲିଖିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡିକ ବିଭାଗ, ସରକାର, ସରକାରୀ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ | ସହାୟକ ଏବଂ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ | କ୍ଲାସ୍ ୯ ଏବଂ୧୧ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୦୮.୩୦ ରୁ ୧୦.୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଛି, ୭.୦୦ ରୁ ୯.୦୦ କୁ ପୁନ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | କ୍ଲାସ୍ ୯ଏବଂଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧.୦୦ ରୁ୪.୦୦ ଚାଲୁଛି, ୯.୦୦ ରୁ .୧.୦୦ କୁ ପୁନ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଏବଂ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ୍ / ସହରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ଟ୍ୟୁବ୍ କୂଅର ମରାମତି ସମେତ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନିରାପଦ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳର ଉପଲବ୍ଧତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପଏଣ୍ଟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଛାତ୍ର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସମାନ କ୍ରୟ କରାଯାଇପାରିବ | ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବହନ ସୁବିଧା ଯେଉଁଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଛାତ୍ର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତାପର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ସମାନ କୋବିଡ-୧୯ଆଦର୍ଶ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ସମସ୍ତ ଅଭିଭାବକମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନେ ପାଣି ବୋତଲ ନେଇଥିବାର ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଡମାଷ୍ଟର /ଦ୍ଵାରା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଭାବରେ ପ୍ରଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ | ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଉପରେ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ / ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୟରେ କିଛି ସମୟ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ହେଡମାଷ୍ଟରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଉଚିତ | ଶିକ୍ଷାଦାନ ସମୟରେ ଛାତ୍ରମାନେ ଉତ୍ତାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ କ୍ରୀଡା ପରି କୌଣସି ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article