28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

ଏହି ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧିରେ କରୋନାଭାଇରସର ଏକ ନୂତନ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହାର ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଏକ ନୂତନ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ପଞ୍ଜାବ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ସଂଗ୍ରହକାରୀ କୋଷ୍ଟ ରେଳବାଇକୁ ଫେରସ୍ତକାରୀଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଓଡିଶାର ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଅବତରଣ କରୁଥିବା ଏବଂ ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା କିମ୍ବା ଥର୍ମାଲ ସ୍କାନରରେ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାଇଟରେ ଦ୍ରୁତ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ପୁନର୍ବାର ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ନୀରିକ୍ଷଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। “ଯଦିଓ ଓଡ଼ିଶାରେ କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି, ଏହି ୧୨ଟି ରାଜ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। କେତେକ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି।

ଆମକୁ ଏହି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସ୍କ୍ରିନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ସକରାତ୍ମକ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ, ସମସ୍ତ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି କାରଣ ର ମଧ୍ୟମ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା 50% ରହିଛି। ସ୍କ୍ରିନିଂରେ କୌଣସି ବିଫଳତାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଆରଟି- ପରୀକ୍ଷା ଏକ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏହି ସମୟରେ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା 89 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯାହା ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଦିନକୁ ୭୦ ଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିଲା। ସକ୍ରିୟ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ 556 ରେ ଠିଆ ହୋଇଛି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article