28 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 21, 2021

୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡିଶା ୭ ଦିନିଆ ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରେ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ବିମାନ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ୧୨ ଟି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡିଶା ସରକାର ସାତ ଦିନିଆ ଗୃହ ପୃଥକ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି, କାରଣ ଗତ ୯୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୯୪ ଟି ନୂତନ ମାମଲା ରାଜ୍ୟର କ୍ୟାସେଲୋଡ୍କୁ ୩,୩୭,୦୧୮ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ପଞ୍ଜାବ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଓଡିଶା ଉପରେ ନଜର ରହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ କୋବିଡ-୧୯ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନବନ୍ଦରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳବାଇର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର (କାର୍ଯ୍ୟ) କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମସ୍ତ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ସାତ ଦିନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ରହିବେ। ଯଦି ସେମାନେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଅବସ୍ଥାରେ ଲକ୍ଷଣ ବିକଶିତ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ |

ଯଦି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କୋବିଡ-୧୯ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦର କିମ୍ବା ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯେକୌଣସି ଅଳସୁଆତା ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ମହାମାରୀର ପୁନର୍ବାର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମର ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମକୁ ନଷ୍ଟ କର। ” ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ମାନିବାକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ରାଜ୍ୟର ୧୮୩ ଟି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା ଯାହା ଓଡ଼ିଶାର ବିଜୁ ସ୍ଵଳ୍ପ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା (ବିଏସକେ) ଅଧୀନରେ ପରିଚାଳିତ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ଇନୋକ୍ୟୁଲେସନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ପରି ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଫଟୋ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବହନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ତାଜା ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟର କରୋନାଭାଇରସ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୯୧୫ ରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ପଚାଶ ଜଣ କୋବିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି କ୍ୱାଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପଚାଶଟି ନୂଆ ମାମଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ୩୮ ଟି ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ୧୭ ରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ତା’ପରେ ବରଗଡ (୧୦) ରହିଛି। ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ୮୯, ବୁଧବାର ୬୮ ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ୬୨ ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଢେଙ୍କ।ନାଳ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ଏକମାତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ଯେଉଁଥିରେ କୋଣସି ସକ୍ରିୟ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ୫୮୭ ଟି ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ୬୩ ଟି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ରାଜ୍ୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଗଣନାକୁ ୩,୩୪,୪୬୩ କୁ ଠେଲି ଦେଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨୨,୬୩୨ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଓଡିଶା ୮୨.୭୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article