35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଭାଗୀଶ୍ରୀ ସାହୋ ଯିଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଟ୍ଟାଚିତ କଳା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ ।

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଡୁଡଲିଂ ଏବଂ ପେଣ୍ଟିଂ ପରେ ଭାଗାସ୍ରୀ ସାହୋ କଳ୍ପନା କରି ନଥିଲେ ଯେ କଳା ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ତାଙ୍କୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ପଟ୍ଟାଚିତା’କୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିକଟରେ’ ମନ କି ବାଟ ‘କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର କୁହନ୍ତି, “ଏହି ଶିଳ୍ପଟି ଛିଡା ହୋଇଛି। ଓଡିଶାର ବହୁତ କମ ବୟସରୁ କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଦ୍ୱାରା ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଉରକେଲାରୁ ଆସିଥିବା ସାହୋ କିପରି ନିଜର ଉତ୍ସାହକୁ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାରିୟରରେ ପରିଣତ କରିବେ ତାହା ଜାଣି ନଥିଲେ | ଅଜ୍ଞାତର ଭୟ ତାଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ପାରମ୍ପାରିକ କ୍ୟାରିଅର୍ ପଥ ଅନୁସରଣ କଲା | ସେ ଇଣ୍ଡିଆନକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଡଟ୍ କମ୍ କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରତି କଦାପି ଆଗ୍ରହୀ ନଥିଲି କିନ୍ତୁ ମୋ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ସମସ୍ତେ ଏଥିରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିଲେ ତେଣୁ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲି।

ସାରଙ୍ଗ, ଧନକାନାଲରେ କୁ ଅନୁସରଣ କରିବା, ସାହୁ କଲେଜ ଯିବା ବାଟରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପଥର ଉଠାଉଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଚିତ୍ର ଏବଂ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ କାନଭେଜ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ମୋର କ୍ଲାସ୍ ପରେ ମୋର ଖାଲି ସମୟ ଥିଲା, ମୁଁ ଏକ ପଥର ଉଠାଇ ସେଥିରେ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି। “ଯେହେତୁ ଏଠାରେ ପଥର ଏତେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିଲା, ମୁଁ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲି। ମୁଁ ସବୁକିଛି ଉଠାଇଥିଲି ଯାହା ରଙ୍ଗ କରାଯାଇପାରେ କାରଣ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଚାର୍ଟ ପେପର ପାଇବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ନଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମୁଁ ଘରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ଜିନିଷ ଯେପରିକି ବୋତଲ, କପଡା, ପ୍ଲାଇଡ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ରଙ୍ଗ କରିଥିଲି ଏବଂ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମାଧ୍ୟମ ବାଛିବାବେଳେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଅଭିନବ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲି। ” ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଜଣେ ଭକ୍ତ, ସାହୁ ପ୍ରାୟତ ଦେବତାଙ୍କୁ ପଥରରେ ଆଙ୍କିଥିଲେ ହେଁ ସେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ‘ପଟ୍ଟାଚିତ୍ର’ର ପାରମ୍ପାରିକ ହସ୍ତଶିଳ୍ପକୁ କେବେବି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିନଥିଲେ। ଏଠାରେ ଲୋକକଳାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ଦେଇ ତାଲା ପକାଇଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

“ପାଟାଚିତ୍ରା ଡିଜାଇନ୍ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଭାବରେ ଜଟିଳ ଏବଂ ସମୟ ସାପେକ୍ଷ | ଗୋଟିଏ ବୋତଲ ଆଙ୍କିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୭ ରୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ଲାଗେ | ମୁଁ ମୋର ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦେବି, ଯାହା ୨ ରୁ ୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ ଏବଂ ତା’ପରେ ପାଟାଚିତ୍ରା ବସ୍ତୁ ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବି | ” ଏହି କାରିଗରର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବାର୍ଷିକ ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେହି ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରତିମା ପୂଜା କରାଯାଇ ନଥାଏ। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ଦେବତା ‘ପଟ୍ଟାଚିତ୍ରା’ର ଚିତ୍ରିତ ସଂସ୍କରଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ପରମ୍ପରା ପୁରୀର ଏକ ଐତିହ୍ୟ କପଡା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଗ୍ରାମ ରଘୁରଜପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। ସାହୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗାଁର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପଟାଚିଟ୍ରା ଜାଣିଛନ୍ତି ପାରମ୍ପାରିକ ପଟାଚିଟ୍ରା କପଡା, ଯାହା ସୂତା କପଡା ଉପରେ ତାମରିଣ୍ଡ ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ, ପଥର ଚୂର୍ଣ୍ଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ |

ସାହୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଡିଜାଇନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ଆକ୍ରିଲିକ୍ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ କରନ୍ତି | ଆଧୁନିକ କଳା ଠାରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟରେ ପଟ୍ଟାଚିତ କିପରି କିପରି ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, “ଡିଜିଟାଲ୍ କଳା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କମ୍ ସମୟ ନେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ପାରମ୍ପାରିକ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ବିଶେଷତ ପଟ୍ଟାଚିତାର କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ଆକର୍ଷଣୀୟତା ରହିଥାଏ | ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିଥାଏ। ” ଅନଲାଇନରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରୁଥିବା ଏବଂ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଅନୁଗାମୀମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପାରମ୍ପାରିକ ହସ୍ତଶିଳ୍ପକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ମୋତେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଛି କାରଣ ଏହି ଶିଳ୍ପଟି ଛିଡା ହୋଇଛି ଏବଂ ଯଦିଓ ଅନେକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଛି, ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଏ |

ଯଦି ମୁଁ ଏପରି କିଛି ତିଆରି କରୁଥିଲି ଯାହା ସାଧାରଣତ କରାଯାଇଥାଏ, ମୋତେ ହୁଏତ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇ ନଥାନ୍ତା | କିନ୍ତୁ ଏହା ପଟ୍ଟଚିତ୍ର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସ୍ଵୀକୃତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମେ ମାସରେ ତାଙ୍କର ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ୱୀକୃତି ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ସାହକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। “ମୋ ଘରେ ପେଣ୍ଟିଂ କ୍ୟାରିୟର ହୋଇପାରେ ବୋଲି କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ। ଏହା କିଛି ବୁଝି ନଥିଲା | ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଜିଙ୍କ ଦାରା ସ୍ଵୀକୃତି ପାଇବା ମୋତେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଦେଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ପରିବାର ମୋତେ ନିଜ ଷ୍ଟୁଡିଓ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ମୁଁ କର୍ମଶାଳା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article