35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

କୋବିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଓଡିଶାରେ ପୁନ ଆରମ୍ଭ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରବିବାର ଦିନ (ଅର୍ଥାତ୍ ୧୭ ଜାନୁଆରୀ) ଗୋଟିଏ ଦିନ ବିରତି ପରେ ଆଜି ଦିନ -୨ ଭାବରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ଆଜିଠାରୁ ଏହି ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସେମାନଙ୍କର ମାଇକ୍ରୋ-ପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ପୂର୍ବରୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଟୀକାକରଣକୁ ବହନ କରାଯିବ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ବଡ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୫ ଟି ଅଧିବେଶନ, ଜିଲ୍ଲା ହେଡକ୍ୱାର୍ଟର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଗୋଟିଏ ରୁ ଦୁଇଟି ଅଧିବେଶନ, ଏବଂ ଗୁଡ଼ିକ ୱାର୍ଡରେ ରହିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ର ଶେଷ | ସମସ୍ତ ବର୍ଗର କର୍ମଚାରୀ ଏହି ସମସ୍ତ ଅଧିବେଶନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି |

ଉନ୍ମୋଚନ ତାରିଖ, ଅର୍ଥାତ୍ ୧୬.୦୧.୨୦୨୧ ରେ ୧୬୧ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୧୩,୯୮୦ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଆଜି ସମୁଦାୟ ୩୮୦ ଟି ଅଧିବେଶନ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିଛି | ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା (ଆଜି) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୩୦,୧୬୧ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଆଜି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ମୋଟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୫% ଅଟେ। ପୂର୍ବ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଜାରି ରଖି ଆଜି ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବା ନେଇ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ସହିତ ଏକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଆୟୋଜନ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ଏବଂ ୨୫ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆଜି ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ହିତାଧିକାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଲ ଅଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତାକାଲି ଆମେ ୩,୩୪,୫୦୦ ଡୋଜ୍ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବହନ କରିବ। ଯେହେତୁ ରାଜ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ତ ହେଥ୍ କେୟାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ (ଡବଲ୍ ଡୋଜ) ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଟିକା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ, ଆମେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଡାକିବା ସମୟରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆସିବାକୁ ପୁନର୍ବାର ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ | ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସେହି ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ଟୀକାକରଣକୁ ମନା କରନ୍ତି, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମାଗଣା କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ନାହିଁ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article