35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଓଡିଶା ବନ ଅଧିକାରୀ ଜାତିସଂଘର ଏସିଆ ପରିବେଶ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ ପାଇଛନ୍ତି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମରେ, ଓଡିଶାର ଜଣେ ମହିଳା ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାରୀ ସସମିତା ଲଙ୍କାଙ୍କୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏସିଆ ପରିବେଶ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କଟକ, ଆଥଗଡର ଡିଭିଜନାଲ ବନ ଅଧିକାରୀ ଥିବା ଶ୍ରୀମତୀ ଲଙ୍କା ରାଜ୍ୟରେ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ଚୋରା ଚାଲାଣ ର୍ୟାକେଟ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ‘ଲିଙ୍ଗ ଲିଡରସିପ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଇମ୍ପାକ୍ଟ’ ବର୍ଗରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶ୍ରୀମତୀ ଲଙ୍କା ଆଥଗଡ ଏବଂ ଖୁନପୁନିରେ ପାନଗୋଲିନର ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନେଟୱାର୍କକୁ ବଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି | “ଆମେ ଜଣେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ତିନୋଟି ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ଜବତ କରିଛୁ ଏବଂ ୨୮ ଜଣ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛୁ। କଳା ମାର୍କେଟିଂ ପାଇଁ ଚୀନ୍, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ମିଆଁମାରକୁ ଏହି ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ମୋର କାମ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଥରେ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ବିଲୁପ୍ତ ହେବା ପରେ ରକ୍ଷା ପାଇବ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଜଙ୍ଗଲର ଡେପୁଟି କନେଷ୍ଟବଳ ଭାବରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ସସମିତା କହିଛନ୍ତି।

ସେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ର ବେଆଇନ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ କରିଥିଲେ। “୩୦ ଟି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ସୂଚନା ସହ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ସୂଚନା ଆଧାରରେ ଆମେ ଅନେକ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ଲଙ୍କା କହିଛନ୍ତି। ଆଖପାଖରେ ପାଙ୍ଗୋଲିନ୍ ଅଛି ବୋଲି ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପଶୁ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article