35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

‘ଡିଜିଟାଲ୍ କରୋନା ପାସପୋର୍ଟ’ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

Must read

ଆମେରିକା: କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଡେନମାର୍କ ଏକ ନୂତନ ‘ଡିଜିଟାଲ୍ କରୋନା ପାସପୋର୍ଟ’ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଦର୍ଶାଇବ | ଆଗାମୀ ତିନିରୁ ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ବୋଲି ଡେନମାର୍କ ସରକାର କହିଛନ୍ତି। “ଡେନମାର୍କ ସମାଜକୁ ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ଆମ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ଯାହା ଦାରା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରିପାରିବେ। ଅନେକ ଡେନମାର୍କ କମ୍ପାନୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ ଏକ ବଜାର ଭାବରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କମ୍ପାନୀ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମୋର୍ଟେନ୍ ବୋଡସ୍କୋଭ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି। ପାସପୋର୍ଟର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସମାଜକୁ ପୁନ ଖୋଲିବା ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା | ବୋଇଡସ୍କୋଲ୍ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, “ଏହା ଅତିରିକ୍ତ ପାସପୋର୍ଟ ହେବ ଯାହା ତୁମ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ପାଇପାରିବ ଯାହା ତୁମକୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ କରିବ।

ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ପୂର୍ବରୁ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଡେନମାର୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୱେବସାଇଟ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଡେନମାର୍କ ସରକାର ଡେନମାର୍କର ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଡେନମାର୍କ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସହ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଉପନ୍ୟାସ ପାସପୋର୍ଟର ବିକାଶ ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟ | କିନ୍ତୁ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାସପୋର୍ଟର ଧାରଣା ସହିତ ଖେଳୁଥିବା ଡେନମାର୍କ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ନୁହେଁ। କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ହିଟ୍ ହେବା ସହିତ ଅନେକ ଦେଶ ଉପନ୍ୟାସ ସଂକଳ୍ପ ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ, ଇଷ୍ଟୋନିଆ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ କିଏ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ଏବଂ ଟ୍ୟାବ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ “ଡିଜିଟାଲ ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାସପୋର୍ଟ” ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି, ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଏହା ଏକ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫରୱାଇ ଏବଂ ବୋଲ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ |

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡିଜିଟାଲ୍ ପାସପୋର୍ଟର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦାରା ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରକୁ ନିରାପଦ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ | କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସରକାରଙ୍କୁ ଏପରି ପାସପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ ନକରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା କାରଣ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଜାଣି ନଥିଲେ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରତିରୋଧକ ରହିବେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ରାଏଲର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏକ ‘କୋଭିଡ୍ ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାସପୋର୍ଟ’ ଲଞ୍ଚ କରିବ, ଯାହା ‘ସବୁଜ ବୁକଲେଟ୍’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯାହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ | ନୂତନ ‘ସବୁଜ ବୁକଲେଟ୍’ ସହିତ, ଟୀକାକୃତ ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ୍ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲରୁ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବେ | କୋଭିଡ୍ “ଲାଲ୍ ଜୋନ୍” କିମ୍ବା ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଥିବା ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଯଦି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ। ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତତମ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏକୁ ନିୟୋଜିତ କରିଥିବାରୁ ଦେଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି |

ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏହାର ୯ ନିୟୁତ ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମରେ ୫.୨ ନିୟୁତ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାସପୋର୍ଟ ନୁହେଁ, ଏଭଳି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବିରୋଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିବାରୁ ସରକାର ବହୁ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥିବା ଲୋକମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରମାଣପତ୍ର’ ସମ୍ଭବତ କ୍ଷତିକାରକ କାରଣ ଏହା ଏକ ମିଥ୍ୟା ସୁରକ୍ଷା ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରେ। ଏହିପରି ଏକ ଉତ୍ପାଦର ବିକାଶ ପାଇଁ ରବିବାର ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି | ବାସ୍ତବରେ ବ୍ରିଟେନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟନି ବ୍ଲେୟାର ଦେଶକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାସପୋର୍ଟ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକେଲ ଗୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ପାସପୋର୍ଟ ପ୍ରଚଳନ କରିବାକୁ ଦେଶର ତୁରନ୍ତ ଯୋଜନା ନାହିଁ। ଚିଲିକାର ଡେପୁଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଲ୍ ଡାଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିରାପଦରେ କାମକୁ ଫେରିବାରେ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article