35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ଉପରେ ବିତର୍କକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ୟୁ.କେ ସଂସଦ

Must read

ଆମେରିକା: ବ୍ରିଟିଶ ସଂସଦର ପିଟିସନ୍ କମିଟି ହାଉସ ଅଫ୍ କମନ୍ସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ୱେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର ହଲ୍ ବିତର୍କ ଉପରେ ବିଚାର କରିବ ଏବଂ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ୧,୦୬,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦସ୍ତଖତକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପରେ ଭାରତରେ କୃଷକ ବିରୋଧ ତଥା ପ୍ରେସ ସ୍ଵାଧିନତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବ। ଇ-ଆବେଦନ ପାଇଁ ଦସ୍ତଖତକାରୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ଏକ ଦସ୍ତଖତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମ ଲଣ୍ଡନ କନେଷ୍ଟବଳ ପାର୍ଟିର ସାଂସଦ ଭାବରେ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତା ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ଡାଉନିଂ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ୟୁ.କେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଦସ୍ତଖତରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛନ୍ତି। କୃଷକମାନଙ୍କର ବିରୋଧକୁ ନେଇ ବିଦେଶୀ ନେତା ତଥା ସଂଗଠନର ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଭାରତ “ଅଜ୍ଞାତ” ଏବଂ “ଅବାଞ୍ଛିତ” ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ଏହା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାର ସହ ଜଡିତ ବୋଲି କହିଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଭାରତ ସଂସଦ “ସଂସ୍କାରବାଦୀ ଆଇନ” ପାସ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ “କୃଷକମାନଙ୍କର ଏକ ଛୋଟ ବିଭାଗ” ଉପରେ କିଛି ସଂରକ୍ଷଣ ରହିଛି।

ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଆଇନଗୁଡ଼ିକ ରଖାଯାଇଛି। ଭାରତର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ନୈତିକତା ଏବଂ ଭଦ୍ରତା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଏମଏ ନିଜ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ କିଛି ନ୍ୟସ୍ତ ସ୍ୱାର୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମର୍ଥନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ଦୌଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆମେ ଅନୁରୋଧ କରିବୁ ଯେ ତଥ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଝାଞ୍ଚ କରାଯାଉ ଏବଂ ହାତରେ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସଠିକ୍ ବୁଝାମଣା କରାଯାଉ। କୃଷକମାନଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ କିଛି ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସେଲିବ୍ରିଟି ଟୁଇଟ୍ କରିବା ପରେ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି, “ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟର ପ୍ରଲୋଭନ, ବିଶେଷତ ଯେତେବେଳେ ସେଲିବ୍ରିଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ତାହା ସଠିକ୍ କିମ୍ବା ଦାୟୀ ନୁହେଁ। ଲଣ୍ଡନରେ, ୟୁ.କେ ସରକାରୀ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ମାନବିକ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମିଡିଆ ସ୍ୱାଧୀନତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଗିରଫ କିମ୍ବା ହିଂସାକୁ ଭୟ ନକରି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରିବା ଉଚିତ୍।” ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକରେ ମୁକ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ମିଡିଆ ସ୍ଵାଧୀନତା ସମବାୟ ସମିତିର ସଦସ୍ୟତା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ଏହା ପଛରେ ନିଜର ଭାର ବହନ କରୁଛନ୍ତି।

ସରକାରୀ ସଂସଦର ପିଟିସନ ୱେବସାଇଟରେ ‘ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ପ୍ରେସ ସ୍ଵାଧିନତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ’ ଶୀର୍ଷକ ଏହି ଆବେଦନ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କୁ “# କିସାନପ୍ରୋଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରେସ ସ୍ୱାଧୀନତା” ଉପରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ଆହ୍ .ାନ କରିଛି। ସଂସଦ ୱେବସାଇଟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଇ-ପିଟିସନ୍ ଯାହା ୧୦,୦୦୦ ଦସ୍ତଖତ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରେ, ୟୁ.କେ ସରକାର ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ୧,୦୦,୦୦୦ ଦସ୍ତଖତ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ଯେକୌଣସିଆବେଦନକୁ ଏକ ବିତର୍କ ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ହାଉସ ଅଫ୍ କମନ୍ସ କହିଛି ଯେ ଏହି ଆବେଦନ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ବିତର୍କ ଉପରେ ବିଚାର ଚାଲିଛି। ସଂସଦରେ ବିତର୍କ ପାଇଁ ୧,୦୦,୦୦୦ ଦସ୍ତଖତ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଆବେଦନକୁ ବିଚାର କରାଯିବ। ୱେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର ହଲରେ ବିତର୍କ – ଯେଉଁଠାରେ ନିବେଦନ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି – ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥଗିତ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ କମିଟି ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ବିତର୍କର ସମୟସୀମା ଉପରେ ଘୋଷଣା କରିବ ବୋଲି ହାଉସ ଅଫ୍ କମନ୍ସ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ଆବେଦନରେ କିଛି ଦସ୍ତଖତକାରୀ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ବିରୋଧୀ ଲେବର ପାର୍ଟିର ସାଂସଦ ତନମନଜିତ୍ ସିଂ େସୀ ଏବଂ ପ୍ରୀତ କୌର ଗିଲଙ୍କ ସମେତ କ୍ରସ୍ ପାର୍ଟି ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନାମ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଶେଷ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅବରୋଧକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଜନତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ “ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍” | ଏହି ସମୟରେ, ୟୁ.କେରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ (ଆଇଜେଏ) ଅନ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂଗଠନରେ ଯୋଗ ଦେଇ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ ହେବା ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଦେଶରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା।

ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ଵାଧୀନତା ଯେ କୌଣସି ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ତମ୍ଭ ଅଟେ ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି – ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଏବଂ ପକ୍ଷପାତ ନକରି ରିପୋର୍ଟ କରିବା – ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା।” ମୁଖ୍ୟତ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାର ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ସୀମା ପଏଣ୍ଟରେ କ୍ୟାମ୍ପ କରି ସେମାନଙ୍କ ଫସଲ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ର ତିନିଟି ଚାଷ ଆଇନ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ତିନୋଟି ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନକୁ ରକ୍ଷା କରି ଏମଏ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସଂସ୍କାରଗୁଡିକ ବଜାରକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସେମାନେ ଅର୍ଥନୈତିକଏବଂ ପରିବେଶଗତ ଭାବରେ ସ୍ଥାୟୀ ଚାଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article