32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି: ଆମେ କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କେଉଁଠାରୁ…

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ଲେଖା କାନ୍ଥରେ ଅଛି | ବହୁତ ଦିନ ଧରି ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାର କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ସଂସ୍କୃତିରେ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଜୀବନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଠାରୁ ବଡ଼, ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା, ବିଜେପିକୁ ଷ୍ଟିଅରିଂରେ ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଖବର ବହୁତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ନଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଏକ ସତ୍ୟ ଯେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ବଜେଟରେ ଜ୍ଞାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଯେତିକି କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ମାସ ମାସ ଧରି ସଂକୋଚନ ଦେଖୁଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ, Q୧ ରେ୨୩.୯% ହ୍ରାସ ଘଟିବା ପରେ Q୨ ରେ ୭.୫% ଜିଡିପି ସଂକୋଚନ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଏକ ଭି ଆକୃତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପଥରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ କୋଭିଡ -୧୯ମହାମାରୀକୁ “ଶତାବ୍ଦୀର ସଙ୍କଟରେ ଥରେ” ବୋଲି କହିଛି, ଯାହା ଭାରତ ତଥା ବିଶ୍ଵର ଅର୍ଥନୀତିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୧୧.୫% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଭି-ଆକୃତିର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ | ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ପ୍ରାକ୍-ମହାମାରୀ ସ୍ତର କେବଳ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ପହଞ୍ଚିବ |

ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମିକ କ୍ରେଡିଟ୍ ରେଟିଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ନାଡିରରେ ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଗ୍ରେଡ୍ ସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ | ଏହା ଏକ ମୂଲ୍ୟ ଯାହା ଦେଶ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଦେଇଥିଲା, ଯାହା ଏହାର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଅଟେ | ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୂତନ ଚାଷ ଆଇନ ଯୋଗୁଁ ଚାଲିଥିବା ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍, େ ଉଭୟ Q୧ ଏବଂ Q୨ ରେ କୃଷି ୩.୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଏକ ରୂପା ଆସ୍ତରଣ ଅଟେ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ସଂସ୍କାର ଏକ ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ଛୁଇଁଛି, କିନ୍ତୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ଉଦାରୀକରଣକୁ ସରକାର ଜାରି ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜିଏସ୍ଟି ସାମ୍ନାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି କାରଣ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ସଂଗ୍ରହରେ ୧.୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଛି ଯାହା ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ଦିୱାଲୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ତୁରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article