35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ପିଫିଜେର ଭାରତରେ କୋଭିଡ ଟିକା ପାଇଁ ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲା |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: କମ୍ପାନୀ ଏହି ସମୟରେ ଏହାର ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ପିଫାଇଜର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ “ଜଡିତ ହେବା” ଜାରି ରଖିବ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ସହିତ ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ଅନୁରୋଧକୁ ପୁନ ପଠାଇବ “ଯେହେତୁ ଏହା ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।” ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଫାର୍ମରୁ କେଉଁ ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ମଗାଯାଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଜର୍ମାନ ବାୟୋଟେକ୍ ଫାର୍ମ ର ସହଯୋଗରେ ଏହାର କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ବିକଶିତ କଲା | ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ସରକାରଙ୍କ ଦାରା ଏହାର ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ଫିଫାଇଜର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଅଟେ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ।

ବ୍ରିଟେନରେ ଏଭଳି ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ପରେ ଡିସେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ ଏକ ପାଇଁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ସିଡିଏସକୋ) ନିକଟକୁ ଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଫାର୍ମ ଥିଲା | ଏହି ସଂସ୍ଥା ଭାରତରେ ଏହାର ଟିକା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ବ୍ରିଜ୍ ଅଧ୍ୟୟନ କରିନଥିବାବେଳେ ଭାରତର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ନିୟମ, ୨୦୧୯ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନିୟମ ଏକ ଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଛାଡ ସହିତ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା।

ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏହିପରି ଛାଡ ପାଇଁ ବୈଧ ବୋଲି ଦାରା ସ୍ଵୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ, ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ସିଡିଏସକୋ ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଦାରା ଆୟୋଜିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକରେ ଫାର୍ମ ପ୍ରଥମେ ପାଇଁ ମାମଲା ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଥିଲା। ପିଫାଇଜର ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖପାତ୍ର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ସମୟର ନୋଟିସ୍ ଏବଂ ଟାଇମ୍ ଜୋନ୍ ସୀମିତତା କାରଣରୁ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ପୂର୍ବ ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। । ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article