32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ବଜ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ବାଲାସୋରରେ ଆସିବାକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ଆହତମାନେ ଓଡିଶାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ସଠିକ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ମୂଲ୍ୟବାନ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଚାଇବା ପାଇଁ ପୃଥିବୀ-ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବାଲାସୋର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ‘ଥଣ୍ଡରଷ୍ଟର୍ମ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଟେଷ୍ଟବେଡ୍’ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଏହା ଭାରତରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ହେବ ବୋଲି ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀମତିୟୁଞ୍ଜୟ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଟିଭିକୁ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ଓଡିଶାରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ବିଷୟରେ ସର୍ବଶେଷ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବ।

“ଓଡ଼ିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ବିହାର ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ସାକ୍ଷୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏପରି ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତରେ ଅନେକ ମାନବ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ମୂଲ୍ୟବାନ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରାରା ଶୀଘ୍ର ସୂଚନା ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବଜ୍ରପାତର ଆୟୁ ଅଧ ଘଣ୍ଟାରୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଥାଏ କ୍ଷେତ୍ର ସଠିକ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବାକୁ, ଆମକୁ ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବା ଏବଂ ସାଂଖ୍ୟିକ ମଡେଲ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ବିହାର ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗଠନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦେଇ ଯାତ୍ରା କରିଥାଏ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରୁ ଆର୍ଦ୍ରତା ପାଇବା ପରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ବଢିଥାଏ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। “ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ବଜ୍ରପାତର ପରୀକ୍ଷଣ ସ୍ଥାପିତ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର, ରାଡାର, ପବନ ପ୍ରୋଫାଇଲର୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଉପକରଣ ରହିବ। ଏକ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ଲୋଡ଼ାଯିବ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଆଇଆଇଟି ଖରାଗପୁର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିବେ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article