28 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ସରକାର ଅମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାଚୀନ ସଂରଚନାକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏକାମ୍ରା କ୍ଷେତର (ପୁରୁଣା ଟାଉନ୍) ରେ ଭାଙ୍ଗିବା ଡ୍ରାଇଭ୍ ଚଳାଇଥିବାରୁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଇତିହାସ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟକୁ ନେଇ ଅବହେଳା କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳଗୁଡ଼ିକର ୟୁନେସ୍କୋ ତାଲିକାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ | ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦ୍ଵାରାଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା ଏକାମ୍ରା କ୍ଷେତ୍ ହେରିଟେଜ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ବ୍ୟାପକ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା, ଯାହା ଏକ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ ରହିଛି। , ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ (ବିଏମସି) ଏବଂ ଓଡିଶା ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ନିଗମ (ଓବିସିସି) ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏଏସଆଇର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଙ୍ଗା ଡ୍ରାଇଭ୍ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏଏସଆଇର ଭୁବନେଶ୍ୱର ସର୍କଲ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଏଏସଆଇର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମାଗିଥିଲା।

ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏଏସଆଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସରକାରୀ ଚିଠି ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଏସିଆଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସର୍କଲର ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ଅରୁଣ ମଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମତି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। “ସେମାନେ ମୋତେ ବିଭିନ୍ନ ସଭା ପାଇଁ ଡାକନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୈଠକ ପରେ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନକୁ ରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଥିଲି କାରଣ ସେମାନେ ଏକ ନିଷିଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ କିଛି ପାଇନାହୁଁ। ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସାଇଟ୍ ଏବଂ ରେମେନ୍ସ ଆକ୍ଟ , ୧୯୫୮ ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏକ ସଂରକ୍ଷିତ ସ୍ମାରକୀ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ଦିଗରେ ୧୦୦ ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ନିଷିଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳ ଥିବାବେଳେ ଏକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଞ୍ଚଳ ଏହିପରି ସ୍ମାରକୀ ଚାରିପାଖରେ ୨୦୦ ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଠିତ | ସଂରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳର ୩୦୦ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ମରାମତି, ନବୀକରଣ ଏବଂ ନୂତନ ନିର୍ମାଣଗୁଡିକ କେବଳ ଜାତୀୟ ସ୍ମାରକୀ ପ୍ରାଧିକରଣ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଆପତ୍ତିଜନକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବା ପରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ ବୋଲି ମଲିକ୍ ୱାୟାର୍ସି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାଙ୍ଗିବା ସମୟରେ ଡ୍ରାଇଭ୍ , ଏବଂ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସଂରଚନାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା |

“ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ। ତଥାପି, ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ମାରକୀକୁ ନଷ୍ଟ ନକରି ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ଢଙ୍ଗରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭାଙ୍ଗିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନେକ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମଲିକ ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ଥିବା ଭଙ୍ଗା ଡ୍ରାଇଭରେ ନିରାଶ ହୋଇଐତିହାସିକ ତଥା ସଦସ୍ୟ ଅନିଲ ଧୀର କହିଛନ୍ତି, “ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳର ବିନାଶ ଦେଖି ଦୁଖ ଖଦାୟକ। ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରିକ୍ସା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସାମଗ୍ରୀ ରାତିର ମୃତଦେହରେ ଛଡ଼ାଯାଇଛି | ଏହି ଭଙ୍ଗାଯିବା ଡ୍ରାଇଭଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ରାତିରେ କରାଯାଇଛି, ତେଣୁ ସେମାନେ କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା କେହି ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ। ” ଧୀର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି: “ଏକ ଐତିହ୍ୟ କମିଟି ଗଠନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଲେଖିବା ପାଇଁ ସମୟ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ଏବଂ ଐତିହାସିକମାନେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କେବଳ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୁହଁନ୍ତି।”

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ତଥା ସରନା ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜିତୁ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଯଦିଓ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏଏସଆଇ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦାୟୀ। ହେରିଟେଜ୍ ସାଇଟଗୁଡିକର ରକ୍ଷକ ଭାବରେ, ସେମାନେ ପୁରା ଡ୍ରାଇଭ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃ ଢପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥାନ୍ତେ | ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳଗୁଡିକର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମୟରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତାମତ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ବଡ଼ ଭୁଲ ଅଟେ। ”ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏକାମ୍ରା ଖେଟରର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ବଞାନିକ ଖନନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ରୁ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ବିଭାଗ | ନୂତନ ସନ୍ଧାନ | ଜାନୁଆରୀ ୨୭ରେ, ସୁକା-ସାରୀ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିକଟରେ ଥିବା ଦୁଇ ଏକର ଜମିରେ ବଜ୍ଞାନିକ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରର ଆଧାର ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରିଥିଲା।

ବିଏମସି ଏବଂ ଓବିସିସି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଭାଙ୍ଗିବା ଡ୍ରାଇଭ ପରେ ଏହି ଢାଞ୍ଚା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା। “ବିଏମସି ଏବଂ ଓବିସିସି କର୍ମୀମାନେ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହଟାଇବା ସହିତ ଏହାକୁ ସ୍ତର ତଥା ସୌନ୍ଦନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପାଇଁ ଭୂମି ଖୋଳୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସାଇଟ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲୁ, ଆମେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିହ୍ନ ଦେଖିଥିଲୁ ଯାହା ସୁକା-ସାରୀ ମନ୍ଦିର ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖରେ ପ୍ରାଚୀନ ସଂରଚନାର ଉପସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସୂଚିତ କରିଥିଲା ​​| ତୁରନ୍ତ ଆମେ ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଲୁ ଏବଂ ଖନନ ଏବଂବଜ୍ଞାନିକ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ କରିବାକୁ ରୁ ଆମ ଦଳକୁ ଡାକିଲୁ | ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆମେ ଏକ ମନ୍ଦିରର ଚଟାଣ ପାଇଲୁ ଯାହା ସୁକା-ସାରି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ ବୋଲି ମଲିକ୍ ଦି ୱାୟାରକୁ କହିଛନ୍ତି। ସୁକା-ସାରୀ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଅଧୀନରେ ଏକ ସଂରକ୍ଷିତ ସ୍ମାରକୀ | ସହରରେ ସ୍ମାରକୀ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ହେଉଛି ନୋଡାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତ ୧୯୫୮ ର ଏବଂ ସେହି ସମାନ ଆଇନରେ କରାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article