35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ରେଳ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଓଡିଶା ୬୯୯୫.୫୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୦୨୧-୨୨ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଓଡିଶାକୁ ମୋଟ 6995.58 କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳବାଇକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ମୋଟ ବଜେଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ। ବର୍ଷର ୪୩୭୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଗତ ବର୍ଷ ୫୨୦ କୋଟି ତୁଳନାରେ ଖର୍ଦା ରୋଡ-ବୋଲାଙ୍ଗୀର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ୧୦୦୦.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ଅଙ୍ଗୁଲ-ସୁକିଣ୍ଡା ସଡ଼କ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।

ବିଶେଷକରି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ, ବନସପାନି-ଡାଏଟାରୀ-ଟମକା-ଜାଖାପୁରା ଗତ ବର୍ଷ ୮୦ କ୍ର (୨୨% ବୃଦ୍ଧି) ବିରୁଦ୍ଧରେ ୨୨୮ ଟଙ୍କା, ବ୍ରାଣ୍ଡାମଲ-ଝାରସୁଗୁଡା ଫ୍ଲାଏ ଓଭର (ଗତ ବର୍ଷ ୧୦Cr ବିପକ୍ଷରେ ୨୦Cr) ଲାଇନ (ଗତ ବର୍ଷ ୧୦୨ Cr ବିପକ୍ଷରେ ୨୨୯ ), ବୁଦ୍ଧପଙ୍କ-ସାଲାଗାଓଁ (ଗତ ବର୍ଷ ୨୦୫ ବିପକ୍ଷରେ ୨୧୫ ), ରାଉରକେଲା-ଝାରସୁଗୁଡା ତୃତୀୟ ଲାଇନ (୨୩୦ ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ୧୭୦ Cr ୩୫% ବୃଦ୍ଧି), ନାରାୟଣଗର-ଭଦ୍ରକ ତୃତୀୟ ଲାଇନ୍ (୫୦ ତୁଳନାରେ ୩୫୦% ବୃଦ୍ଧି ତୁଳନାରେ ୨୨୫ ) | ଯାତ୍ରୀ ସୁବିଧା ପାଇଁ ୧୨୯ କୋଟିରୁ ୪୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ଜମ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ୩୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ଏଲସି ଗେଟ୍ସର ଲେଭଲ୍ କ୍ରସିଂକୁ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି।

ଓଡିଶା ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକର ବିକାଶ ପାଇଁ ମୋଟ ବଜେଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ୫୫୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଯାହାକି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଆକଳନକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ ନାହିଁ କାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ତରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ; କିନ୍ତୁ ଏବଂ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି କହିଛି | ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ହେଡ ଅଧୀନରେ ୨୦୨୧-୨୨ ରେ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୬୯୯୫.୫୮ କୋଟି ଟଙ୍କା | କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଓଡିଶାର ବିକାଶ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article