35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ନାସାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଭବ ଲାଲ କିଏ?

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନାସା ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଭବ ଲାଲଙ୍କୁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ନାସାରେ ହ୍।ଇଟ ହାଉସର ବରିଷ୍ଠ ନିଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ଲାଲ ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ବିଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଏଜେନ୍ସି ସମୀକ୍ଷା ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଏଜେନ୍ସିର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ତଦାରଖ କରିଥିଲେ। ଭବ ଲାଲ କିଏ? ନାସା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଲାଲ ୨୦୦୫ ରୁ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର ଡିଫେନ୍ସ ଆନାଲିସିସ୍ (ଆଇଡିଏ) ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପଲିସି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ମହାକାଶ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ରଣନୀତି ଏବଂ ନୀତିର ବିଶ୍ଳେଷଣର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ହ୍ଇଟ ହାଉସ୍ ଅଫିସ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପଲିସି ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍ କାଉନସିଲ୍, ନାସା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସମେତ ଫେଡେରାଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଆଧାରିତ ସଂଗଠନଗୁଡିକ | ସେ ଆଣବିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା

ସହିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ନୀତିରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏମଏସ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଲାଲ ଜର୍ଜ ୱାଶିଂଟନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଜନ ନୀତି ତଥା ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନରେ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଣବିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ପବ୍ଲିକ୍ ପଲିସି ସମ୍ମାନ ସମାଜର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ବାସ୍ତବତାରେ ପରିଣତ କରିବାରେ | ଇସୁ ଇନ୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପତ୍ରିକାର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୨୦୧୬ ସଂଖ୍ୟାରେ ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୧୦-୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ସରକାର ମହାକାଶ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମୂଖ୍ୟ ହବ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ “ନବସୃଜନର ଗତି ଏବଂ ଏହାର ଭୌଗୋଳିକ ବିବିଧତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି , ସରକାର ସର୍ବଦା ସବୁଠାରୁ ଅଭିନବ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଆଭିମୁଖ୍ୟ କିମ୍ବା ସ୍ଥାପତ୍ୟର ମାଲିକ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ” ଉକ୍ତ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଲାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶ ଅଭିଳାଷ କେବଳ ମହାକାଶ ଦୂର ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭାରତ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାହା ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ବିକାଶରେ ବଢୁଥିବା ପାରଦର୍ଶିତା ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମେ ୨୦୨୦ର ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସର ଡେମୋ-୨ ଟେଷ୍ଟ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ବିଷୟରେ ସେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଲେଖିଥିଲେ, “ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଲଞ୍ଚ ଜାରି ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛି ଯେ ସମାଧାନ- ଆଧାରିତ ଚୁକ୍ତିନାମା କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ବ୍ୟାପକ ସ୍ପେସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗ କରିପାରିବ | କିନ୍ତୁ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରି କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଲାଭ କରିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବା ତଥ୍ୟ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣର ବିଷୟ ହେବା ଉଚିତ – ଡଗମା ନୁହେଁ। ” ଡେମୋ-୨ ମିଶନ ନାସାର ବାଣିଜ୍ୟିକ କ୍ରୁ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା, ଯାହା ଆମେରିକାର ମାନବ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିଷ୍ଟମର ବିକାଶକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି କମ୍ପାନୀ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି ଏବଂ ଏହାର ବିଶ୍ବାସଯୋଗ୍ୟ ତଥା ବ୍ୟୟବହୁଳ ପ୍ରବେଶକୁ ବିକଶିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ଏହିପରି ସହଭାଗିତା ନାସା ବ୍ୟତୀତ କ୍ରୁ ପରିବହନ ସେବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ ମହାକାଶଯାନ ଏବଂ ରକେଟ୍ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ଗଭୀର ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମିଶନ୍ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ “ସ୍ପେସ୍ ଇକୋନୋମି ମାପିବା” : ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ପାଇଁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା ”, ଲାଲ ଏବଂ ସହ-ଲେଖକମାନେ ମହାକାଶ ଅର୍ଥନୀତିର ଆକାର ୧୭୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ବୋଲି ଆକଳନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସଂସ୍ଥା ଆକଳନ କରିଥିବା ଅଧାରୁ ଅଧିକ ବୋଲି ସେମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ, ସେମାନେ ମହାକାଶ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଚାରୋଟି ବିଭାଗ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ:

ମହାକାଶରେ ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚ (ମାନବ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସାମରିକ ମହାକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ), ମହାକାଶ ସେବା (ପୃଥିବୀ କିମ୍ବା ମହାକାଶରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମହାକାଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସେବା ଉପରେ ଘର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟୟ, ଯେପରିକି ଉପଗ୍ରହ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍), ସ୍ପେସ୍ ଯୋଗାଣକାରୀ ଶିଳ୍ପ (ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ବିକ୍ରୟ ଯେପରିକି ଉପଗ୍ରହ କିମ୍ବା ସ୍ପେସ୍ ଲଞ୍ଚ, ଯାହା ସରକାରୀ ସ୍ପେସ୍ ମିଶନ୍ର ସଫଳତାକୁ ସମ୍ଭବ କରିଥାଏ କିମ୍ବା ପୃଥିବୀରେ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ମହାକାଶରେ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ) ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ | ସେବା ଉପଭୋକ୍ତା ସମର୍ଥନ ଶିଳ୍ପ (ଉତ୍ପାଦର ବିକ୍ରୟ – ଯେପରିକି ଉପଭୋକ୍ତା ସାଟେଲାଇଟ୍ ଟିଭି ଡିସ୍, ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ନେଭିଗେସନ୍ ସାଟେଲାଇଟ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ହାର୍ଡୱେର୍ – ଯାହା ସ୍ପେସ୍ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ) | କାର୍ଯ୍ୟରତ ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଲାଲ ନାସାର ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଡୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାୟୀ ରହିବେ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର ରଣନୈତିକ ଦିଗ ଗଠନ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article