35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଗ୍ରେଟା ଥନବର୍ଗ ଭାରତୀୟ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ:ବାରବାଟୀ ଗାୟକ ରିହାନା ଭାରତରେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଗ୍ରେଟା ଥନବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ବିବାଦୀୟ କୃଷି ସଂସ୍କାର ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୯ ରେ ଥନବର୍ଗ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଭାରତରେ # ଫାର୍ମର୍ସ ପ୍ରୋଟେଷ୍ଟ ସହିତ ଏକତା ମଧ୍ୟରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛୁ। ଥୁନବର୍ଗଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ହଲିଉଡ ତାରକା ରିହାନା ମଧ୍ୟ ପଚାରିଥିଲେ: “ଆମେ କାହିଁକି ଏ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁନାହୁଁ ?!” ଏହି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିଏନ୍ଏନ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ସଂଲଗ୍ନ କରିଥିଲେ। ଥନବର୍ଗ ଏବଂ ରିହାନ୍ନାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧ ସହ ଜଡିତ ଶବ୍ଦ ଖୋଜିବାରେ ଏକ ସ୍ପାଇକ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ଯାହା ବିଶ୍ଵମାନଚିତ୍ରରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସକାଳ ୭.୪୦ ରେ ରଖି ଥୁନବର୍ଗଙ୍କ ଟ୍ୱିଟକୁ ୭୩,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଥର ପସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୩୦,୦୦୦ ଥର ରିଟ୍ୱିଟ କରାଯାଇଥିଲା। । ବିଶେଷକରି ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାର ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି।

ନଭେମ୍ବର ୨୬ ରେ ଏହି ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଛି | କୃଷକମାନେ ନୂତନ କୃଷି ସଂସ୍କାର ଆଇନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଏକ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନର ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଧିକ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ଅଡୁଆରେ ପଡିଛି। ବିରୋଧୀ କୃଷକମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ନିୟମ ଏମଏସପି ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ ଚାଷକୁ ବିଲୋପ କରିବ। ତେବେ ଏହି ସଂସ୍କାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି। ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ, କେତେକ କୃଷକ ସେମାନଙ୍କ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଡେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ପାଇଁ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମାର୍ଗରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇ ପୋଲିସ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। କିଛି ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ ରେଡ୍ ଦୁର୍ଗର ରାମ୍ପର୍ଟକୁ ମାପଚୁପ କରିଥିଲେ |

ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସମୟରେ ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂଘର୍ଷରେ ଅନେକ ବିରୋଧକାରୀ ଏବଂ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତଥାପି କେହି କେହି ରିହାନ୍ନାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କହିଛନ୍ତି: “ମୋ ଦେଶ ଆମ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଏହାର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରାଯିବ। ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନାକ ଟାଣୁଥିବା ଜଣେ ବାହାର ଲୋକର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ! ” “ଏହା ବିଷୟରେ କେହି କହୁ ନାହାଁନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ କୃଷକ ନୁହଁନ୍ତି ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଯିଏ ଭାରତକୁ ବିଭାଜନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଚୀନ୍ ଆମର ଦୁର୍ବଳ ଭଙ୍ଗା ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ନେଇପାରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆମେରିକା ପରି ଚାଇନାର ଉପନିବେଶରେ ପରିଣତ କରିପାରିବ … ବସି ବୋକା, ଆମେ ତୁମ ଡୁମି ପରି ଆମ ଦେଶ ବିକ୍ରୟ କରୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା କଙ୍ଗନା ରାଣାଟ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article