35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରୁ ଶିଖ, ସିଏଏ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନକ୍

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା କୃଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ କେବଳ କ୍ରିକେଟର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତା ନୁହେଁ ବରଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରୁ ଶିଖନ୍ତୁ। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏହା ଖୁସି ନୁହେଁ। ଆମେ ଘରୋଇ ପିଚ୍‌ରେ ଜିତିବା, ସେମାନେ କୁହନ୍ତି, ଆମେ ଯାଇ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବତ୍ର ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତି ଯେଉଁ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଶିଖିବା ଉଚିତ୍। ସହିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାରସ୍ପରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ, ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ କର୍ପୋରେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ର ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରୁ ଶିଖିବା ଏବଂ ନୂତନତ୍ୱ ପ୍ରତି ସମାନ ମାନସିକତା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ଆଇଟି ଏବଂ ବିପିଓ ସେକ୍ଟର ବଢୁଥିଲା, ସେମାନେ କେବଳ ସେହି ନଗଦ ଟଙ୍କା ରଖିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ହ୍ ats ାଟସ୍ ଆପ୍ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ସମୟ ଥିଲା। ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଟିକସ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଥିଲା।

କିନ୍ତୁ ଏହା ମାନସିକତା ହଜିଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା।” ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନତ୍ୱ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଶିଳ୍ପ ଦାବି କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଉପରେ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ କେତେ ତାହା ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ଟି ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ ତୁଳନା କରନ୍ତୁ, ଆପଣ ଦେଖିବେ ଯେତେବେଳେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଭାରତରେ ୩୬ପ୍ରତିଶତ, ଏହା ୬୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଉନ୍ନତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସରକାର ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ଉନ୍ନତ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପ୍ରାୟ ୨୨ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଟି ଅର୍ଥନୀତି ତୁଳନାରେ ଭାରତରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅଧିକ ଉଦାର ଅଟେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ପାଇଁ ନବସୃଜନ ଘଟିବାକୁ ପଡିବ। ସେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି, “ଆପଲ୍ ଆଇପ୍ୟା ଡ୍ ନେଇ ଆସିନାହିଁ କାରଣ ଆମେରିକା ସରକାର ଟିକସ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା କହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ନୂତନତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ବିଶ୍ଵର ଅଗ୍ରଣୀ ହେବୁ।”

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ୨୦୨୦-୨୧ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟାୟ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥାଏ | ଏହା ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ଯେ ଭାରତରେ ଏହା ହେଉଛି ସରକାର ଯିଏ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚର ୫୬% ଯୋଗଦାନ କରି ଉପରେ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଭାର ଉଠାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଶଟି ଅର୍ଥନୀତିରେ ସରକାରଙ୍କ ହାରାହାରି ତିନି ଗୁଣ ଅଟେ। ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସ୍ଵୀକାର କରିଛି ଯେ ଜିଡିପିର ୦.୬୫ ପ୍ରତିଶତରେ ଉପରେ ଭାରତର ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ଟି ଅର୍ଥନୀତି (ଜିଡିପିର ୧.୫.୩ ପ୍ରତିଶତ) ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଅନୁପଯୁକ୍ତ କମ୍ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଦର୍ଶାଉଛି। “ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଶଟି ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ କର୍ମଚାରୀ (୩୬%) ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ (୨୩%) ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ସରକାରୀ ଅଂଶ (ହାରାହାରି ନଅ%) ଭାରତୀୟ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଅବଦାନ ରହିଛି। ମୋଟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଅବଦାନ (୩୦%)। ଦେଶର ଦଶଟି ଅର୍ଥନୀତି (ହାରାହାରି ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ) ମଧ୍ୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ (୩୪ ପ୍ରତିଶତ) ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ।

ହାରାହାରି ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ଭାରତରେ ବାସିନ୍ଦାମାନେ କେବଳ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ପେଟେଣ୍ଟ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଶଟି ଅର୍ଥନୀତି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଇକ୍ୱିଟି ଫାଇନାନ୍ସର ପ୍ରବେଶ ସ୍ତର ପାଇଁ ନୂତନତ୍ୱ ଉପରେ ଆଶାଠାରୁ କମ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, ଯାହା ନବସୃଜନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | ଜିଡିପି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବରେ ଉଭା ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ହେଲେ ଭାରତରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସର୍ଭେରେ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସତର୍କ କରାଏ ଯେ କେବଳ “ଜୁଗାଦ ଇନୋଭେସନ୍” ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆମର ମାର୍ଗ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ହରାଇପାରେ |

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହାର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ। “ବର୍ତ୍ତମାନର ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବରେ ଆମ ସ୍ଥିତିର ଅନୁରୂପ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ବାସିନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ। ନବସୃଜନ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତଥା ବ୍ୟବସାୟିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ।” । କ୍ରିକେଟ୍ ପାଗଳ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନକ୍ ଶୁଣୁଛି କି?

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article