35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ଆମେରିକା ବାୟୁସେନାକୁ ତିନିଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

Must read

ଆମେରିକା:ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୨୧ ର ପୂର୍ବ ଦିନ, ଆମେରିକା ଆମେରିକା ବାୟୁସେନାକୁ ଏହାର ତିନିଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି: ଏଫ-୧୮, ଏଫ-୧୫ ଏବଂ ଏଫ-୨୧,ଏଫ୧୬ ର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ | ଯେଉଁଠାରେ ଆମେରିକାର ଚାର୍ଜ ଡି’ଫେୟାର ଡନ୍ ହେଫଲିନ୍, ବାୟୁସେନାର ଡେପୁଟି ଅଣ୍ଡର ସେକ୍ରେଟେରୀ କେଲି ସେବୋଲ୍ଟ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନାର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ଡେଭିଡ କ୍ରୁମ୍ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ, ବାର୍ତ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା: ଭାରତ ଆମେରିକାର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗୀ ଥିଲା ଏବଂ ଉଭୟ କେଉଁ ଦଳ କ୍ଷମତାରେ ଅଛି ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ନଦେଇ ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବେ।

ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ କେବଳ କ୍ରୟ-ବିକ୍ରୟ କିମ୍ବା ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ | ଏହା ମିଳିତ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ କିମ୍ବା ପରି ରଣନୀତିକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରତି, ଯାହା ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଏକାଠି କରିଛନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେରିକୀୟମାନେ ଭାରତରେ ଆମେରିକାର ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ତିଆରି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା – ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା – ସେଠାରେ ଅଛି | ରୁଷିଆର ଏ-୪୦୦ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଭାରତ ଦ୍ୱାରା କିଣିବା ବିଷୟରେ ପଚରା ଯାଇଥିବାବେଳେ ଆମେରିକୀୟମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଅଧିଗ୍ରହଣ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି,

କିନ୍ତୁ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ମସ୍କୋକୁ ନ ଯିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ଏସ କରାଯାଇଛି ଆଧାର ଆମେରିକୀୟମାନେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିଷୟରେ କହି ନାହାଁନ୍ତି। ଆସନ୍ତାକାଲି ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଆମେରିକା ବି-୧- ସୁପରସୋନିକ୍ ଭାରୀ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ କରିବ | ସମାରୋହରେ ଏହା ଏକ ଫ୍ଲାଏ-ବାଇ କରିବ | ବି-୧ର ଉପସ୍ଥିତି ପ୍ରଥମ ହେବ: ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନା ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ଛୁଇଁବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article