32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୨୧ ର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେବ |

Must read

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,: ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆର ୧୩ ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ପକ୍ଷୀମାନେ ନିଜର ଯାଦୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଫେରିଥିବାରୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଆକାଶ ପୁଣି ଥରେ ଚମତ୍କାର ମନିଭର୍ସର ସାକ୍ଷୀ ହେବ | ବୁଧବାର କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ମାର୍କେ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ବ୍ୟବସାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଇଭେଣ୍ଟ, ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୨୧ କୁ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ସଂସ୍କରଣ ଭାବରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି | ଏହି ବର୍ଷର ଇଭେଣ୍ଟ ମୁଖ୍ୟତ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷମତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ ଯାହା ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ବିଦେଶରୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇ ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣ ତୁଳନାରେ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ମ୍ୟୁଟ୍ କରିଦେଲେ |

ଭାରତର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଏକ ‘ଇଣ୍ଡିଆ ପାଭିଲିୟନ୍’ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଡ୍ରେସ ରିହର୍ସାଲରେ ନୂତନ ଭାବେ ପରିଚିତ ରାଫେଲ, ତେଜାସ ଏବଂ ସୁଖୋଇ ୩୦ସହିତ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ଦେଖାଯାଇଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ସାରଙ୍ଗର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏରୋବାଟିକ୍ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ସମନ୍ୱିତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସ୍ଥାପନ କଲେ | ଭିଣ୍ଟେଜ୍ ଡାକୋଟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଗଲା | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେବ ଏୟାର ଷ୍ଟାଫ୍ କନକ୍ଲେଭ ଏବଂ ଆଇଓଆର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କନକ୍ଲେଭ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା କରିଡର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଥିବା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ସହିତ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ପିଚ୍ କରିବେ ଯଦିଓ ଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ୪୦୩ ବିପକ୍ଷରେ ମୋଟ ପ୍ରଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୦୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି,

ବିଦେଶୀ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରଦର୍ଶକମାନେ ଏହି ବର୍ଷ ୧୬୫ରୁ ୭୮ କୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି | ବିଦେଶୀ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୪୪ ରୁ ୧୪ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୨୪୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ରଦର୍ଶକ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୀମା ବାହାରେ। ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ବଡ଼ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାରବାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣେ ପ୍ରଦର୍ଶକ କହିଛନ୍ତି। ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ତିନି ଦିନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣରେ ସାଧାରଣ ଥିଲା | ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ଡିସପ୍ଲେ ମୁଖ୍ୟତ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ରୁ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୪୦ ବିମାନ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ | ଆଇଏଏଫ୍ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଅନେକ କମ୍ପାନୀ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ, ପରେ ମହାମାରୀ ଭୟ ଯୋଗୁଁ ପରେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article