32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଫେବୃଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି

Must read

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟର ୯ ଓ ୧୧ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶନିବାର ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରେଣୀ ୯ ଏବଂ ୧୦ ପୁନ ଖୋଲିବା ଦିନ ବିଭାଗ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛି। ଶ୍ରେଣୀ ୯ ଏବଂ ୧୧ ଆରମ୍ଭରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବିଭାଗ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ନେଉଛି। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ଆଜି ଏହାର ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାସ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ, ତଥାପି ଆମେ ପ୍ରାଥମିକ ଶ୍ରେଣୀ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବୁ ନାହିଁ।

ଯେହେତୁ ଜାନୁୟାରୀ ୮ ରୁ କ୍ଲାସ୍ ୧୦ଏବଂ ୧୨ ଖୋଲି ସାରିଛି, ଆମେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯ଏବଂ ୧୧ ର ପୁନ ଖୋଲିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ। ” ଫେବୃଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ପରେ କ୍ଲାସ ୯ ଏବଂ୧୧ ପାଇଁ କ୍ଲାସ ପୁନ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସ ଆଣ୍ଡ ଏମ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବ ଏବଂ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା କୋଭିଡ -୧୯ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପାଇଁ ଅନଲକ୍ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରି କହିଥିଲା ​​ଯେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ମାସ ଶିକ୍ଷା ୯ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ।

“ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଜନଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ / ଏସଟି ଏବଂ ଏସସି ବିକାଶ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଏବଂ ପଛୁଆ ବର୍ଗ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ / ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ହଷ୍ଟେଲ ପୁନ ଖୋଲିବା ତାରିଖ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ। ୯ ମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡିକ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ / ଅଧୀକ୍ଷକ / ତଦାରଖ ଏକ ଗ୍ରେଡ୍ ଙ୍ଗରେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ବିକଶିତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ / ପାଳନ କରେ | ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ବିଭାଗ ବିସ୍ତୃତ ବିକଶିତ କରିବ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଏହିପରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article