35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

‘ମନ୍ କି ବାଟ୍’ରେ ଓଡିଶା ଝିଅ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି ।

Must read

ରାଉରକେଲା: ଓଡିଆ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଝିଅ ପାଟାଚିତ୍ରା କଳାକାର ଭାଗୀଶ୍ରୀ ସାହୁଙ୍କ ଆନନ୍ଦ କୌଣସି ସୀମା ଜାଣି ନଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରବିବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ରେଡିଓ କଥାବାର୍ତ୍ତା ‘ମନ କି ବାଟ’ରେ ତାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଇସ୍ପାତ ସହରର ସେକ୍ଟର -୧୯ ର ବାସିନ୍ଦା ଭାଗାଶ୍ରୀ ନରମ ପଥର ବ୍ୟବହାର କରି ବିଭିନ୍ନ ଥିମ୍ ଉପରେ ପଟ୍ଟାଚିତ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ପାରଙ୍ଗମ | ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସେ ନିଜର ଦକ୍ଷତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅବ୍ୟବହୃତ ବୋତଲ, ଫ୍ୟୁଜ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବଲ୍ବ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଚମତ୍କାର କଳା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | କଲେଜ ଯିବାବେଳେ ଭାଗାଶ୍ରୀ ଏହି କୋମଳ ପଥର ପାଇଲେ, ସେ ସଂଗ୍ରହ କରି ସଫା କଲେ | ପରେ, ସେ ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକୁ ପଟାଚିଟ୍ରା ଶୈଳୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ରଙ୍ଗ କରିଥିଲେ | ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକ ରଙ୍ଗ କରିବା ପରେ ସେ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ସେ ବୋତଲରେ ମଧ୍ୟ ରଙ୍ଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହି କଳା ଫର୍ମ ଉପରେ କର୍ମଶାଳା ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରୟାସରେ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସଫଳତା କାମନା କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ସୁଭାଷ ବାବୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଭାଗାଶ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ପଥରରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ନିଆରା ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛି। ” ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମହାନ କରତାଳି ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି। ମୋଦୀ ଜୀ ମୋ ଉପରେ ଯେଉଁ ମୁହୂର୍ତ୍ତ କଥା ହୋଇଥିଲେ ତାହା ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଥିଲା। ମୁଁ ମୋର ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବି ନାହିଁ | ମୋତେ ଏବଂ ମୋର କଳାକୁ ଚିହ୍ନିଥିବାରୁ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି ଆନନ୍ଦିତ ଭାଗବତୀ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କୁ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “କେବଳ ମୋର ଉତ୍ସାହ ହିଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଲା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱୀକୃତି ପରେ ମୋ ପରିବାର ସମର୍ଥନ ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ କଳା ସହିତ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ” ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବେଶା (ରୂପ) ଉପରେ ଅନେକ କଳା ସୃଷ୍ଟି କରି ଭାଗାଶ୍ରୀ ଶିବ-ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଦେବତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ଖସିଯିବା। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୋର କ g ଣସି ଗୁରୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ମୋର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରେ। ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପରିଚିତ କରାଇଥିବାରୁ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି। ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଅଧିକ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ଓଡିଶାର କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଭାଗିଶ୍ରୀଙ୍କ ଭାଇ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ବିଭିନ୍ନ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଗଶ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଯାତ୍ରାରେ ସଫଳତା କାମନା କରିଥିଲେ | ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଜୟ ପଣ୍ଡା ଟ୍ୱିଟରରେ ଭାଗାଶ୍ରୀଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ତୁମର ଉତ୍ସାହକୁ ଅନୁସରଣ କର ଏବଂ ତୁମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଖୋଜ। ଓଡିଶାର ଭାଗୀଶ୍ରୀ ସାହୁ ଏହାର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article