35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ବଡ ଆୟକର ରିଲିଫ୍, କାର୍ଡରେ ଗୃହ ରୂଣ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ!

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ଥରେ ମହାମାରୀରୁ ଦେଶ କୁସ୍ତି ହେବା ସହ ସାଧାରଣ ହିତାଧିକାରୀ, ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କର୍ପୋରେଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିତାଧିକାରୀ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ତୃତୀୟ ବଜେଟରୁ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଟିଳ ଅବଧି ପରେ ବଜେଟ୍ ଆସୁଛି, ସୀତାରମଣଙ୍କର କୌଶଳ ପାଇଁ କୋଠରୀ ଅଛି କି? ୟାକିନ୍ ହୋ ଟୁ କୋଇ ରାଷ୍ଟା ନିକ୍ଲତା ହ i, ହାୱା କି ଓଟ୍ ଭୀ ଲେ କର ଚାରାଗ ଜାଲଟା ହ ’୨୦୨୧ ବଜେଟ୍ ତା’ର ୨୦୧୯ ଶାୟାରୀର ବାସ୍ତବ ଯାଞ୍ଚ କରିବ | । ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ (ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ) ପାଇଁ ଆଶା, ଆକାଂକ୍ଷା ଏବଂ ଆରାମ ପାଇଁ ଡେଣା ଦେବ କି? ଆଇଟି ଛାଡ ସୀମା ୨.୫ଲକ୍ଷରୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ କି? ଇକୋନୋମିକ୍ ସର୍ଭେ ୨୦୨୧ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଗତକାଲି ଏହା ସୂଚାଇ ଦେଇଥିଲା ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ମହାମାରୀ ପରେ ବିଚକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ କିପରି ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

କିନ୍ତୁ ସେହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଯୋଗାଣ ଦିଗକୁ ତରନିୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥନୀତିର ଚାହିଦାକୁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ହାତରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଆଗାମୀ ବଜେଟର ପନ୍ଥା ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ବଜେଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଟିକସ ରିଲିଫ୍ ବାହାର କରିପାରିବ। ଯେହେତୁ ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଜେଟ୍ କିଛି ଆରାମ ଆଣିପାରେ | କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରିହାତି ସୀମା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ତେବେ, ଆଇସିଆଇସିଆଇର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ରିପୋର୍ଟରେ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଟିକସ ସ୍ଲାବ ଏବଂ ଟିକସ ରିହାତି ଆକାରରେ ରିଲିଫ୍ ଦେଖନ୍ତି, ସିଧାସଳଖ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଉପରେ ସୀତାରମଣଙ୍କ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣରେ ସ୍ଥାନ ଖୋଜି ବାହାର କରନ୍ତୁ।

ଅଧିକ ଆୟ ସ୍ଲାବ ଆକଳନ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ଅଧିକାଂଶ ରିହାତି ଛାଡ କରିବାକୁ ୱାରେଣ୍ଟେଡ୍ ଯେପରିକି ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ରିହାତି, ବିଭାଗ ୮୦ ରିହାତି, ଗୃହ ରୁଣ ଉପରେ ସୁଧ, , ଚିକିତ୍ସା ବୀମା, ଅବଦାନ ଇତ୍ୟାଦି | ‘ନୂତନ ଶାସନ’କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଆୟକର ସ୍ଲାବ ହାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଏହାକୁ କର୍ପୋରେଟ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହାର ସହିତ ସମାନ କରିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଶାସନକୁ ଆହୁରି ସରଳ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ଲାବ (ପ୍ରତି ୫% ରେ ସ୍ଲାବ) ମାତ୍ର ୧୦%, ୨୦%, ୩୦% କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମୋଟ ଆୟର ୧.୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରିହାତି ପାଇଁ ଦାବି କରିପାରିବେ। ବିଭାଗ ୮୦ – ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠିରେ ବିନିଯୋଗ ଯେପରିକି ଇପିଏଫ୍, ପିପିଏଫ୍, ଜୀବନ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ, ଇକ୍ୱିଟି ଲିଙ୍କଡ୍ ସେଭିଂ ସ୍କିମ୍, ଘର ଋଣର ମୂଳ ରାଶି ଉପରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଦେୟ, ସୁକାନିଆ ସମ୍ରିଡି ଯୋଜନା, ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଇତ୍ୟାଦି | । ସରଳ ଶବ୍ଦରେ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମୋଟ ଟିକସଯୋଗ୍ୟ ଆୟରୁ ୧, ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ଅବିଭାଜିତ ପରିବାର ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article