35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସୁଖ କିଟ୍ ସହିତ ଆସିଥାଏ |

Must read

ଭୁବନେଶ୍ଵର: କୋଭିଡ ଭୟାବହତା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ପୁନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଓଡିଶାରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କିଟ୍ ଆଣିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାାଇବା ପାଇଁ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଖ କିଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରିବ। ଫେବୃଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କିଟ୍ ବଣ୍ଟନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯେହେତୁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଆମେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ପାରିଲୁ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆମେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ ୫ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୧।୮୩ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସୁଖ କିଟ୍ ପାଇବେ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଷୟ ପାଟ୍ରା ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାଟ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ କୋଭିଡ ସମୟରେ ନିରାପଦରେ ରହିବା ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଶ୍ରେଣୀକୁ ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ୱାଗତ କରି ଅଭିଭାବକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

ମାଲକାନଗିରିର ବାସିନ୍ଦା ସୁଦର୍ଶନ ଗୌଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ସମୟରେ ଆମେ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲୁ ତେଣୁ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆମ ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଓଡିଶାର ୬୦,୦୦୦ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଥମରୁ 9 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ୧୧ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନ ଖୋଲିବ ନାହିଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article