32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ମାନେ ପ୍ୟାନେଲ୍ କୁ ସିନେଟର କ୍ରୁଜ୍, ହାୱଲି ଅନୁସଂଧାନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି |

Must read

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଦ୍ଵାରାଜାନୁଆରୀ ୬ ରେ କ୍ୟାପିଟାଲରେ ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ରୋହରେ ସେମାନଙ୍କର ଭୂମିକାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବୁଝିବା ପାଇଁ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ସିନେଟର ଟେଡ୍ କ୍ରୁଜ୍ ଏବଂ ଜୋସ୍ ହାୱଲିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଜଣ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ସିନେଟର ସିନେଟ ନୈତିକ କମିଟିକୁ କହିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବରରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରୟାସ ବିଫଳ ହେବ ବୋଲି ବ୍ୟାପକ ସ୍ୱୀକୃତି ସ୍ଵତେ ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟରେ ହାଲେ ଏବଂ କ୍ରୁଜ ସିନେଟରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ। ଶେଷରେ, କଂଗ୍ରେସ ବିଡେନଙ୍କ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ କଲେଜର ବିଜୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ହଜାର ହଜାର କ୍ୟାପିଟାଲକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ନୁହେଁ, ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଶେଷରେ ଏହି ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା, ଦଶହରା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କ୍ୟାପିଟାଲରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟିଥିଲା।

ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ସିନେଟରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିନେଟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାର ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି କ୍ରୁଜ ଏବଂ ହାୱଲିଙ୍କର ଆପତ୍ତି କରିବାର ଅଧିକାର ଅଛି କି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସିନେଟରମାନେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନୈତିକ ନୀତି ତଥା ବ୍ୟକ୍ତି, ଦଳ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ବିଭାଗ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତତାଠାରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି କି? ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟେକ୍ସାସର କ୍ରୁଜ ଏବଂ ମିସ ରୀର ହାୱଲି ସିନେଟରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଉଚିତ। ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏବଂ ଏହି ଶରୀର ଉପରେ ଅନିଶ୍ଚିତତାର ମେଘ ଝୁଲିବ ବୋଲି ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ସିନେଟରମାନେ ସିନେଟ ନୈତିକ କମିଟିର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ସିନେଟରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରୁଜ୍ ଏବଂ ହ୍ୱଲି ଆପତ୍ତି କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯଦିଓ ସେମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଠକେଇର ଦାବୀ ଭିତ୍ତିହୀନ ଏବଂ ହିଂସା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ କାରଣକୁ ବିଶ୍ବାସ କରେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହିଂସା ପାଇଁ ମଞ୍ଚ ସ୍ଥିର କଲା।

ରାଜନୈତିକ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଉଭୟ ସିନେଟର ସେମାନଙ୍କ ଆପତ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ବୋଲି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସିନେଟରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ୬ରେ କ୍ରୁଜ ଏବଂ ହ୍ୱଲି ଏହି ହିଂସାକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। କ୍ରୁଜ ଏହାକୁ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦର ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ପୋଲିସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଇନ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ହାୱଲି କହିଛନ୍ତି। ଆରିଜୋନାରେ ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟ ଉପରେ କ୍ରୁଜ ଏକ ଭୋଟ୍ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାବେଳେ ହାୱଲି ପେନସିଲଭାନିଆରେ ବିଡେନଙ୍କ ବିଜୟରେ ବାଧ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଜୋ ବିଡେନ ଏବଂ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ ଏକତା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ନୀରବ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ହାୱଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସର୍ବଶେଷ ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ସିନେଟ୍ ନୈତିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଦଳୀୟ ପ୍ରତିଶୋଧର ସଠିକ୍ ପ୍ରୟାସ। ” ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଥିବା ସେହି ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଡ ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସିନେଟର ଶେଲଡନ୍ ହ୍ଇଟହାଉସ୍, ଓରେଗନ୍ ର ରୋନ୍ ୱାଇଡେନ୍, ମିନେସୋଟା ର ଟିନା ସ୍ମିଥ୍, କନେକ୍ଟିକଟ୍ର ରିଚାର୍ଡ ବ୍ଲୁମେହଲ୍, ହାୱାଇର ମାଜି ହିରୋନୋ, ଭର୍ଜିନିଆର ଟିମ୍ କେନ୍ ଏବଂ ଓହିଓର ଶେରୋଡ ବ୍ରାଉନ୍। (କେବଳ ଏହି ରିପୋର୍ଟର ହେଡଲାଇନ୍ ଏବଂ ଚିତ୍ର ବ୍ୟବସାୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପୁନ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଇପାରେ; ବାକି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଫିଡରୁ ସ୍ ତ – ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥାଏ।)

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article